Archiv rubriky: Záliby

Select a news topic from the list below, then select a news article to read.

Prodej

Prodám modely velkých letadel. Více na vitezslav.podivinsky@gmail.com či na tel. 604231785
Seznam letadel a charakteristik dodám na poslaný e-mail. Jsou to:
Nimbus 4 10,4 m s kompletní výbavou od Petra Hetfleische, Extra 330 3 m, motor MVVS 152 ccm, zcela nová křídla, která dosud neletěla, motor MVVS dvouválec boxer https://www.mvvs.cz/eshop/cs/152cc/17-mvvs-152-irs-boxer.html
152ccm, palubní elektriku dělal Ivan Čáni, vše je pro 2 přijímače, které měly oba dva dvě baterie LiIon 2S2P, takže 4 přijímačové, motor má 3S LiooN, vše od Jetimode. Mám zcela nový nikdy nepoužitý motor MVVS 116 ccm, originál balený, Cessna 2,05 m na benzínový motor made in China nový 26 ccm. Nimbus letěl 4x , Extra asi 10-12x, došlo k havárii- proto stará křídla nahrazena zcela novými, sendvič polystyren/dýha.
Dále- off topic, prodám potápění viz na Bazoši: https://ostatni.bazos.cz/inzerat/122353009/potapeni.php a Prosím preferuji e-mail, WhatsApp či Viber a SMS- na chatě kde bydlím je signál T-mobile na nic.

Létání na Dvořisku

Vážení piloti,

RC Team Vysoké Mýto pořádá leteckomodelářský den
“11.Setkání modelářů na Dvořisku”
v sobotu 17.9.2016 na letišti Dvořisko-Choceň.

Těm, kteří se již registrovali děkuji, pro info ostatním :

registrační formulář a všechny důležité informace naleznete

na našich webových stránkách http://www.rcteam.cz

Předem děkujeme za Vaši registraci, pořadatelům to umožní akci
optimálně připravit.

Těšíme se na shledání s Vámi i na tradičně příjemné a pohodové polétání.

Za realizační tým


Jiří Vaněk
RC Team Vysoké Mýto
http://www.rcteam.cz

Tongue out

Jeti vysílač DC-16

Zakoupil jsem v Jetimodelu tento vysílač s kufrem, popruhem a pultem. Mohu zatím jen napsat: JE TO BOMBA! S tímto špičkovým vysílačem navazujícím na precizní výrobky dosud firmou vyráběné v programu DUPLEX se mohou “jeťáci” vydat do světa hrdě a bez špetky studu. Prozatím s ním honím po obloze pouze jedno letadlo, a to ASCOTa, což před použitím DC-16 byl malý problém: Můj Multiplex 3030 má ty potenciometry po 11. letech používání již trochu vydřené a byl problém díky tomu dostat výchylky ploch do nulové polohy. U takto rychle létajícího modelu až průser. Od doby, co mám DC-16 se snímačem polohy kniplu magnetem na 4096 pozicích, létá letadlo úplně jinak a vždy tam, kam je třeba. Kniply jsou velmi citlivé na výchylku, ale je to tak lepší a je to jiné kafe! Takto nějak si představuji výrobce v Čechách, Moravě (zde vyrobeno v Příboru) i Slezsku, jak dobývají náročný světový trh. Žádné Trhni si!, ale poctivá práce, upgrade firmware na internetu průběžně a zdarma, ochotní inženýři schopní poradit s čímkoliv po telefonu či emailem, případně i osobně.  Jen aby jim ta sláva nevlezla někam, kde bychom to nikdo nechtěliTongue out

Jizbice pod Blaníkem 2012

Vyrazil jsem s Cadillac Eldorado 1976 a s Petrem Pelíškem v sobotu  na 1. jarní bublání do Jizbice pod Blaníkem. Program zajímavý, aut přes 200 ks, nové kusy k vidění, počasí slušné, až slunečné, cesta tam a nakonec i zpět byla pěkná. Silnice v kraji Vysočina jsou povětšinou nové a je to sakra znát, zato D1 by měla být exemplárně zavřena ve všech myslitelných směrech a přednostně opravena. Je to ostuda automobilismu v ČR stejně jako současná destrukční politika. Nemít USA car, jeden by se tady zbláznil platit za takovou “dálnici” 1500 Kč/rok! A je to všude stejné, stačí se podívat na neexistující R35 z Hradce Králové do Mohelnice a další úseky, třeba Brno-Svitavy  Řidič je vůbec štvanec a nejvíce ten, kdo jezdí vlastním osobním autem. O to více je třeba vyzdvihnout milovníky pěkných aut, že se nenechají odradit a investují do minulosti automobilismu a často dávno  zaniklých značek, aby po nás v tomto zkorumpovaném světě žijícím z leštěných prdů zůstalo něco pro vnuky. A tak přeji všem milovníkům US cars, jakož i jiných super značek: nedejme se! Z mediálních mrdek si nic nedělejme, nenechme se vyprovokovat k reakcím mimo zákon. Sjíždějme se na pěkná setkání po republice a mějme z toho radost.  Ta těm zapšklým mravokárcům, pumpičkářům a ekoteroristům způsobuje vyrážky na nepublikovatelných místech a tím jim znepříjemňuje život a vvo to dde! Více sekce Fotky

Aero A36J Kos

Začal jsem stavět díky shodě náhod Aero A 36 J Kos podle plánku pana Fary, zvětšeného 1.6x na rozpětí 2540mm na motor Roto 35FS, který jsem získal od svého kamaráda. Ten skončil na nějakou dobu se spalovacími motory, nyní věnuje se jen elektrice a já díky tomu měl příležitost, kterou jsme neodmítl. Pak jsem nastudoval a okoukal stavbu u maketáře Oldy Češky- viz http://slml.rajce.idnes.cz/Stavba_Steen_Skyboltu_Oldou_Ceskou/, a pustil se do svého letadla. K plánku, resp. k nápadu jsem přišel při diskuzi v restauraci Růže v Morašicích u dalšího zaníceného modeláře Martina Eliáše. Slovo dalo slovo a já se po dlouhé době nákupů již téměř hotových letadel rozhodl pro vlastní stavbu. Motivace tu byla, motor a plán též, takže výsledky se budu snažit prezentovat na svých stránkách v sekci Fotky a též na Stavba Aero A34J Kos. A teď do toho!

Aktualizace 19.1.2012: Dnes jsem byl za Oldou Češkou kvůli nosníkům do křídel a kvůli načerpání inspirace. Díky za každou radu! Vypadá to slibně.

Aktualizace z 6.4.2012: Díky Oldovi mám podvozek a baldachýn, na jejichž výrobu nemám možnosti technické ani znalostní. Ale zato mám materiál na další stavbu!

 

Aktualizace 1.11.2012: protože mám před sebou jiné pracovní aktivity mimo modelaření a i v modelaření (Nimbus 4 a Extra- křídla), musel jsem stavbu zakonzervovat. Ale dokončit to chci, protože jsem sám dlouho nic svého nepostavil, stále jen létám s výrobky těch druhých, byť profesionálních firem.

Tongue out

Vysílač 2

A je to tu zase.

Sedl jsem si k navrácenému Multiplexu 3030, otevřel tu bestii a pokochal se pohledem na pravou pečlivou německou práci s popisy pro každý vstup/výstup na hlavní desce. Pak jsem se podíval do RC Revue z ledna 2012, kde stále není ani potuchy po novém (sic!) vysíRači od Jeti Model….  asi chcípl pes. Místo toho, nový Jeti Box Profi, který myslím měl být v prodeji už také před drahnou dobou, cca před 1/2 rokem, a to jako (mimo jiné) součást  super vysilače DC-16, ev. DS-16, ale kde je mu konec. Takže to vypadá, že Jeti má problém, a to pořádný, takže jejich vysíRač jen tak nebude. Multiplex pak pro mne zůstává jasná volba. Jenže- co s trimem plynu? Už tolik (bez)mozků se kolem toho motalo….I já, ÍÁ už též, a furt nic. Trim plynu nešel a nešel. No když k oslovi nejde kupa sena, musí osel vstát a pokud chce žít, dojít si sám ke krmítku. Pro mne to znamernalo, co takhle zkusit, a to po všech těch radách, pokusech, opravářích etc, jestli by před posláním do Německa nešlo doma udělat bububu a Multiplex se lekne eura a ještě koupen za poctivé marky začne makat? Stačilo tak málo: jsou tam přednastavená letadla, a to i motoráky, a ono to tam funguje! Plynový trim TAM chodí! Ano, jsem blbec, když jsem nikdy na tohle předtím nepřišel a sám nastavoval dle příručky vše sám. Jenže příručka v Deutsch, překlad opilcem takový, že spíše jsem rozuměl originálu jako tomu překladu za 500 Kč, který jsem si zbytečně koupil. Zkusil jsem si podle nastaveného plynu (Gas, ne motor, gas2, motor2) zkouknout Geber, zuordnen a podle předlohy to zkusit u svým postupem nastaveným modelem Cessny a ejhle, vše je v pořádku. Nojo, létal jsem předtím elektry, trim na plyn mi u Motor byl ku prdu. Zkoušel jsem sice pak na Geberu D vše možné, jenže někde to prostě nebylo v pořádku. Nyní už ano. A tak propadnuv nadšení jsem si doplnil za odpoledne ještě kanalizace H, I, dále S4, L/S, akorát na MNT (Multinaut) si myslím, že ve vzduchu mám dost času. Teď ještě vyřešit, jestli  lze používat- a jak to zapojit- Jeti modul 2,4 GHz tak, abych nemusel přitom vysílat na 35 MHz. To ještě nemám vymyšlené, ale jistě s mnoha dalšími konzultanty na to přijdu. Vysílač nebudu prodávat. Byla by ho škoda. Kvůli mě a pár radílkům sice utrpěl trochu té špatné pověsti, jenže ne jeho vinou. Inu, jiná filozofie nastavování prvků oproti Graupneru a jiným vysílačům.

Doteď mi je ale divné jedno: Vím, že Selžou-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod. Ale i tak, návod mi moc nepomohl. Aspoň u plynu benzínového motoru ne. Jak je ale možné, že ani dovozce nebyl schopen určit “poruchu” nefungujícího trimu plynu?  Zjevně jsem nebyl blb sám. To mne sice mírně těší, ale málem jsem přišel o perfektní Multiplex 3030, který se, žel Bohu, už nedělá. Firma se pokud jsem slyšel nepohodla s otcem software tohoto vysílače (a 4000) a ten odešel.

Závěr je jasný: opravdu si přečíst návod je vhodné, ale pokud nerozumíte, neházejte flintu do žita. Nakonec sami přijdete na to, že nejlépe si pomůžete sami. Jako téměř všude či vždy. Holt myslet se opravdu někdy vyplácíTongue out

Americká krása

MOTTO: nekupuj si US car, budeš do toho sypat prachy a nebudeš jezdit!

 

Je mi líto, ale moje zkušenosti s US cars jsou tristní.

Moje první auto byl a je (a bude) Cadillac Fleetwood Brougham. Od počátku zlobil termostat, Vytékala z ničehonic voda z chladicího sytému přepadem. Opraváři a znalci naznali, že to je snad normální, je to nutné kontrolovat. Hmmm. Já blb to kontroloval asi tak, jako klasické auto, tedy i přes starší vozový park mých Citroenů jen pohledem do přepadové nádobky- povedlo se. Auto je 20 měsíců v Kroměříži u Petra Navrátila ( známý Pítrs, který toho ale má MNOHO a MOC) a proto se teprve nyní na něm pracuje a bude zase jezdit (kdy se ale neví, motor pro něj je teprve v USA). Jeho pořizovací hodnota je již MINIMÁLNĚ dvojnásobná, jeho užitná mizivá ( viz kde a jak dlouho stojí) a jeho prodejní prakticky žádná. A to má nový lak, opravené plechy, nyní tam bude zánovní motor a komplet přestavěná převodovka. Takže ekonomický propadák.  Ale je moje první, mám v něm svýma rukama vyrobený bar. Neprodám, stejně by to nikdo nezaplatil…navíc rok výroby 1988 to jistí.

Moje další auto, koupené v době, kdy ještě Fleetwood byl OK, je Cadillac Eldorado. Vyvařené tak, že už jsou místa, kde to opět hnije, nový perfektní lak trpí venku, podrápala mi ho loni mnou špatně upevněná těžká plachta, potíže s motorem jsou klasické, ale jezdil. Tak aspoň nemám motor do stěračů. Na něj čekám při pružnosti dodavatelů od léta 2011. Auto tedy technicky nezpůsobilé, nepojízdné. Dá-li Pítrs, bude 14.1.2012 motor a další den jej namontuji!

Jako sportovní počin jsem chtěl sobě a kamarádovi udělat radost Chevroletem Camaro. Auto mělo 2 roky nový lak, skrývající zajímavě upravená místa hlavně na nárazníku.  Při koupi jsme si nevšimli nabourané, k vyhození přední nápravy- první ekonomický zásek. Pak rozčarování: asi předchozí majitel nejspíše “generálkoval” motor, který nechal plný špon. Motor  klepal, proto auto jelo na doporučení mého dvorního autolékaře do Brna k pánovi s přezdívkou Robertone- autolékař naznal, že to bude ten pravý, já neznaje nikoho jiného (Pítrs byl opět zasekán a já debil nehledal jinde) mu věřil, že doporučuje na základě znalostí… Bratru 16 měsíců auto nepojízdné, auto na prd, karoserie už nemá nový lak, motor zkurven a TAHLE ZNÁMOST MNE STÁLA 40 kKč. Nyní auto je už u mého autolékaře, a to poté, co motor mnou dovezený z Brna do Kroměříže opravil za asi dalších 8 měsíců čekání na volný termín Pítrs. Čeká na cívku….chybělo spousta drobností, když jsem auto předával do opravy, vše bylo na místě. Závěr: až bude jezdit, jeho pořizovací cena bude 2.5 násobná, auto neprodejné, nezajímavé, rok výroby 1988 tomu jasně napovídá. Snad čas zahojí rány…

Další zásek je Cadillac vzor 62 z roku 1955. Dovezen jako náhražka za jiné, prodané před očima. Ani Američanům nelze totiž věřit.  Po vyvaření plechů, kompletní renovaci a laku- renovace se týkala z 90% “jen” karoserie, jeho cena tak vysoká, že je neprodejné. Ale krásné. Jenže je třeba komplet udělat převodovku, palubní desku a co je za ní, nejdou stěrače- auto je nepojízdné, technicky nezpůsobilé. Takže zatím a stále nanic. A to má např. nové gumy, na starých jsem se málem zabil. Jediné garážované. Jak jsem napsal: není hotové a kdy bude, nevím. Co to bude stát, nevím. Ještě uvažuji o pneumatikách se širokým pruhem, ale ta cena… Zaslouží si je.

Poslední současný stroj, jediný technicky způsobilý, s drobnými potížemi, z roku 1986, je Lincoln Town Car. Stojí pod plachtou, cena prodejní je taková, že po všech úpravých, nové přední sklo a další, je za hubičku a je to přitom auto “Sedni a jeď”.  Proto moje jediné, které když prodám, nemám čím z těch US šeráků kam jezdit. Dost hloupé…

 

Závěr: moje debilní patologická radost z US Cars je nyní na nule. Měl jsem- a je to jen moje vina- koupit jen auto jedno na ježdění, max. druhé jako je Cadillac z 1955 roku na předvádění se na akcích. Obě pak nechat komplet zrenovovat v renomované firmě, která se takovými kompletními renovacemi všeho při jednom zaobírá profesionálně. Ano, Pítrs by to určitě udělal, jenže nemá stále čas. No a hlavně by byl zákazník! ne jen karamád, co taky dráth!

Suma sumárum bych nyní měl maximálně dvě jasně definovaná, pojízdná, komfortní auta k ježdění za podstatně menší či maximálně srovnatelné peníze. Dnes za prakticky vyhozené prachy vlastním jedno pojízdné auto a 4 nepojízdné krámy a ani jednoho z těch aut, co pojízdná snad někdy v dohledné době budou, bych se nemusel bát na cestách za zábavou či na srazy. Aby z nich některých byl daily racer, na to mohu se svými zkušenostmi a hloupostech při nákupu zapomenout.

 

Motto jsem dal na počátek proto, že takto přesně reagoval můj známý, který se auty živí. Jeho názor by měli slyšet všichni ti, kteří nejsou sami automechaniky, nemají prostory k práci na těch krámech, ani nemají možnosti garážování, nemají dost financí na řádnou, profesionální opravu (příštipkaření se prodraží podle hesla, že za mnoho peněz dostanete málo muziky, zkratka je sice delší, ale o to náročnější), případně dost chuti se sami pustit do renovace. Kteří chtějí ameriku jako první auto, pak jedině nové moderní auto. Mne to stálo zbytečné peníze, které jsem mohl investovat do garáže pro jedno, dvě pěkná auta či zaplatit hypotéku na dům, případně do renovace profesionály, kde zadáte zakázku a máte jistotu, že nejste X-tí v pořadí, kde jste klienti, ne kamarádi.

Vysílač

Mám starý vysílač Multiplex 3030, s modulem Jeti 2,4 GHz, ale s opakovanými problémy s vysíláním na 35 MHz. Tento vysílač byl dovezen přímo z Německa a od počátku vykazoval chybu v gtrimu plynu, který nešel. Myslel jsem- tehdy jsem lítal s elektrami- že to je tím, že používám pouze regulátor, na kterém by asi byla blbost, kdyby trim měl fungovat. Další chybou bylo, že jsem v té době létal  s Grapnerem 16/20 a docela jsem se topil v nastavení Multiplexu. Filozofie nastavování prvků je v Multiplexu téměž opačná jak u Graupnera a s tím jsem potíže měl i přes manuál, jenže v němčině. Donutil jsem se používat Multiplex až po prodeji Graupnera, tedy cca po roce od koupě Multiplexu, a dále jsem nepotřebovat trim na plynu, takže jsem přišel o možnost reklamace (propadlá záruka) a bylo vymalováno. Létal jsem s Multiplexem pak delší dobu bez velkých poríží, ale najednou mi letadla začala padat, myslel jsem na svou neschopnost, jenže to bylo téměř vždy totéž: elektra vystoupala do cca 25-30m, najednou byla zcela neřiditelná a jedině co fuingovalo, byla možnost stáhnout plyn. Takto jsem za sebou 3x havaroval, protože jsme s kamarádem zkoušeli dosah a hýbat kdovíčím, ale nikdy se nic nestalo. Nakonec jsem se dostal do Pardubic k firmě Pelikán a ti předali vysílač (tehdy ještě BEZ Jeti modulu!- do něj NIKDO nezasahoval) firmě Multiplex do Německa. Za asi 3 týdny se mi vysílač vrátil s opravou za 1000 Kč bez vysvětlení, CO bylo špatné. Pak jsem s tím krámem lítal dlouho bez potíží, stále elektry. V Satrii v Olomouci jsem si nechal implatnovat onen Jeti modul 2,4 GHz a měl jsem tím pádem vystaráno. No a pak to přišlo: chtěje lítat motoráky, najednou mi trim na plynu citelně chyběl. K tomu mi najednou nešel modul 35 MHz a takto jsem rozbil v místě rušení na našem letišti Chipmunka. Na internetu jsem si sehnal pána ze Žďáru nad Sázavou, který ještě ten den vše opravil- jednalo se o výkonný odpor, který odešel na vysílací části do věčných lovišt. Od té domy s 35 MHz problém nebyl. Jenže- do Satrie jsem poslal vysílač kvůli plynovému trimu a a bylo zjištěno, že to není trimem, ale firmware nebo software vysílače. Shrnutí: když už jsem si koupil vysílač, měl jsem jej používat od počátku, případně zkusit na plynu servo a vystřídat všechny možnosti Motor a Fuel.  Nenechat si propadnout záruku. Nekupovat Multiplex 3030, který se již v té době přestával dělat. Kupovat si to sám, s vyzkoušením na místě. I Mercedes mezi vysílači, jak Multiplex BYL nazýván, není ve 100% schopen  vyrobit vysílače tak, aby se na nich něco nenašlo.  Takže, poslat si něco po objednání z internetu může být pěkný risk, zvláště z Číny, ale jak vidno, i z Německa.  Nyní se chystám spíše koupit, bude-li už 100% vyladěn, Jeti vysílač pultový. jenže i zde se cosi děje- již před 1/2 rokem se to mělo běžně prodávat. Také jsem jej už v té době měl v pazourech, jenže jen DEMO verzi software.  Jeti model  mi zatím na dotazy neodpověděl, jestli se už bude prodávat s vyladěným software. Trim na plynu mi na starém vysílači nejde, takže nevím, jak dále. Kamarádi mne nutí do Futaby, jenže já nevím, jak pak s modulem Jeti, mám dost přijímačů a jiných vymožeností od Jetiho. Kam se vrtnout? Toť otázka, o kterou teď jde! Do jara budu lítat jen s elektrami, takže nějaký čas tu mám k dispozici. Howgh!