Archiv pro měsíc: Duben 2022

Pravdive.eu

https://pravdive.eu/

Na příkazové liště  (to je ta co je na ní adresa https…) jsou vpravo ikony. Druhá zleva to jsou ty svislé čárky je historie (kde se dá kliknout na adresu, kde jsem byla dnes – jedním klikem).Chceme li starší historii, musíme kliknout na „správa historie“ v rozkliknuté historii dole. Otevře se nám okno, ve kterém si najdeme dobu, ve které hledáme (dnes, včera, tento týden …), na otevření požadované stránky je ve správě historie potřebný dvojklik.
To je dobré na to, když nemám uloženo kde jsem byla a hledám.

Ing.Vladimír Štěpán

Vzít nabídku Ruska. Co vláda tají. Expert přes plyn o bídě a cenách,..Nezbývá než vládu vyzvat, aby okamžitě odstoupila, pokud jí jde o zachování existence České republiky, o prosperitu průmyslu a přežití obyvatelstva. Už jsme se dostali až tak daleko.„Martin Brudermüller, generální ředitel koncernu BASF, největší chemické společnosti na světě, varoval politiky, že omezení dodávek zemního plynu z Ruska do Evropy by mělo „katastrofální“ dopad na ekonomiku, jaký kontinent nepostihl od konce druhé světové války,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz energetický expert Vladimír Štěpán. Německý manažer dle něj též poznamenal, že ruský plyn je výrazně levnější než americký. Štěpán se diví, proč vláda tvrdí, že ceny energií stouply o desítky procent jako jinde, když stouply o „300 až 500 procent“. Expert v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz vyzývá k uzavření dlouhodobých kontraktů s Ruskem.
Jak byste charakterizoval situaci, do níž se naše země dostala v důsledku neřešení problémů v oblasti energií?
Česká republika se ocitla v megakrizi, která nemá obdoby v žádném evropském státě. Je to krize energetiky, která se přenesla do ekonomiky, návazně do zemědělství, velká část průmyslu je poničená, možná i nenávratně, a životní úroveň obyvatel se vrací do 70. let minulého století, nebo i do 50. let. Nabízí se otázka, jak je možné během několika měsíců zničit vše, co se budovalo desítky let? Je to tím, že politici nemají žádnou odpovědnost? Nebo si to aspoň myslí, a mohou tak svojí nečinností a neznalostí zavinit škody za stamiliardy korun, mohou ohrozit bezpečnost státu, na kritiku si zavedou cenzuru, opozici likvidují, na požadavky průmyslu a obyvatelstva nereagují, péče řádného hospodáře se jich netýká?
Tak nevím, jestli by měl premiér Petr Fiala, ministr průmyslu Jozef Síkela či jiný z ministrů odvahu reagovat na vznesené otázky. Dalo by se vládě vystavit dílčí vysvědčení za to, jak si vedla prvních sto dnů u moci?
Dovolte, abych k hodnocení činnosti vlády využil stanovisko, které vypracoval kolega ze skupiny „Energie není luxusní zboží“ a bývalý první místopředseda ERÚ Ivan Noveský: „České vládě se za pouhých 100 dní podařilo tak hluboko potopit české občany, české živnostníky a český průmysl, že to zatím nedokázala žádná česká vláda. Za pouhých 100 dní dokázala vyšponovat rekordní inflaci, v dubnu bude atakovat 17 procent, to zatím nedokázala žádná česká vláda. Za pouhých 100 dní dokázala vláda nastartovat šílenou hospodářskou krizi na úrovni třicátých let minulého století (dnes se moderně nazývá stagflace), ani to zatím nedokázala žádná (ani komunistická) československá ani česká vláda. Je opravdu otázkou, zda ještě lze Českou republiku zachránit nezbytnými razantními kroky: vyšší kvalitou řízení energetiky, zavedením sektorových a jiných daní, zavedením regulace cen elektřiny, plynu a tepla, opatřeními pro potravinovou soběstačnost, opatřeními pro snížení cen PHM a tak dále. Zatím současná vláda nalezla pouze odvahu zavést cenzuru, což je strategicky devastující vítězství, protože tím vláda nese odpovědnost pouze a jenom sama. I pokud by se podařilo dosadit rychle do české vlády ekonomy, národohospodáře, energetiky a další odborníky, kterým půjde opravdu o prosperitu státu, musí nová vláda najít ihned shodu při řešení krizové situace, a v tom může být základní problém. Svádění všeho na Putina už nezabírá, protože nyní do peněženek voličů nesahá ani Putin, ani Babiš, ale pouze a jenom Fiala.“
S tímto nekompromisním hodnocením jste zajedno všichni v rámci expertní skupiny „Energie není luxusní zboží“?
Ano, souhlasíme s ním. Vládě Petra Fialy se povedlo téměř nemožné; zničit fungující energetiku, vyvézt levnou energii, poničit ekonomiku, zemědělství, a k tomu cíleně připravuje devastaci životního prostředí. Už víme, že se krize bude dále prohlubovat. Protože vláda České republiky jako jediného státu odmítá odstranit příčiny krize, přijímá jenom sociální opatření, a přitom jako pravicová vláda v podstatě likviduje střední třídu pod záminkou udržení deficitu státního rozpočtu, který stejně nedodrží. Místo statisíců do energetické bídy spadnou v Česku miliony lidí, to už je jasné. Svoji strategii vláda založila na utajování nepohodlných informací za pomocí cenzury a na válce na Ukrajině jako jediné příčině všeho zla. Přitom vláda svojí činností stále více přibližuje Českou republiku Ukrajině, ekonomika ji nezajímá, válka a její eskalace je prioritou. Válečné výdaje stoupají, odlišujeme se stále více od západní Evropy.
Vraťme se k energetice, první a hlavní příčině megakrize v České republice. Pokud už neobstojí tvrzení, že za všechno může Putin, jaké vysvětlení se tedy nabízí?
Vláda musí lidem a krachujícímu průmyslu odpovědět na následující zásadní otázky: Proč právě a jenom Česká republika má nejvyšší ceny elektřiny na světě, když ji doma vyrábíme s nejnižšími náklady?
Proč už i ceny plynu narůstají na nejvyšší úroveň v Evropě, a přitom nové odběratele obchodníci v České republice odmítají?
Proč má Česká republika nejvyšší inflaci v Evropě, pokud pomineme baltské státy, a proč se její tempo má dále zvyšovat?
Proč 95 procent plateb EU za povolenky zaplatí v roce 2030 tři státy, Česká republika, Polsko a Bulharsko? Kolik platí za povolenky ČEZ a teplárny za rok, a proč se platby za povolenky promítají do cen tepla pro odběratele? Kdo za to může, a jak to bude vláda řešit?
Proč vláda České republiky nechce zrušit vazbu na lipskou burzu, když EU zcela jednoznačně deformuje ceny plynu i elektřiny na burzách? V letech 2011 až 2019 se cena plynu na burze řídila poměrem nabídky a poptávky, cena plynu proto zejména na jaře výrazně klesala s poklesem poptávky. Nyní i při rekordních dodávkách ruského plynu do Evropy cena plynu na burze neklesá. Svázání cen plynu s cenou elektřiny, spekulace s povolenkami a další nástroje, které nemají nic společného s trhem, zvyšují cenu plynu nejvíce z celé Evropské unie právě v České republice, ale vláda to neřeší.
To už je docela hodně naléhavých otázek. Měla by Fialova vláda veřejnosti zodpovědět ještě nějaké další zásadní?
Tak především tu, proč politici České republiky jako jediní v Evropské unii neobhajují národní zájmy. A proč se nechovají jako politici v Rakousku, Itálii, Francii nebo v Německu, proč podporují eskalaci války na Ukrajině, kterou v Česku nikdo nechce, a to v situaci, kdy všichni víme, že Česká republika je státem nejvíce postiženým energetickou krizí. A proč přispívají k úplnému přerušení dodávek ruského plynu bez ohledu na dopady na ekonomiku Česka? Politici nevědí, že přerušení dodávek ruského plynu do naší země bude mít právě pro Českou republiku naprosto katastrofální důsledky, protože jsme z 99 procent závislí na ruském plynu, protože EU nám nepomůže, LNG k nám minimálně několik let nelze dopravit a v zásobnících plyn není? Náhrada za plyn není, jenom stále dražší elektřina a vysoce emisní hnědé uhlí. Obnovitelné zdroje problém nevyřeší.
Proč vláda zakazuje tzv. dezinformační weby, ale sama dezinformace cíleně šíří? Například že energetickou krizi zvládneme a že jsme na ni připraveni. Jak? Do Česka se doveze zkapalněný plyn? EU bude společně nakupovat plyn? V Rusku se hroutí ekonomika, přitom ekonomické ukazatele má Rusko výrazně lepší než ČR? Nebo že u nás stouply ceny energií jako v ostatních státech, tj. o desítky procent, přitom stouply o 300 nebo i 500 procent? Proč vláda nemluví pravdu? Jak je trefně uvedeno v jednom článku, bídou v Česku Putina neporazíme. To ale vládě nevadí, už je v tisku uvedeno, že chleba může být za 100 korun, některé potraviny nemusí být vůbec a výroba masa se omezí. Ale dramaticky jenom v České republice, proč?
Ty vaše otázky by měla vládě klást především mainstreamová média a dožadovat se odpovědí. Neznamená to, že je nevznášejí, že situace až tak úplně dramatická není?
Média jsou v Česku doslova bezradná, nevědí, co je pravda, a jak na tom Česká republika vlastně je. Svatá prostoto, řeklo by se, když slyšíte výrok Martina Kupky, který prohlásil, že kdyby byly přerušeny dodávky ruského plynu, tak by se to obyvatelstva v České republice nedotklo. Prý bychom si řekli o plyn jinde. A podobné perly zaznívají i od jiných vládních politiků. Tihle lidé řídí zemi, jak to asi mohlo dopadnout? Česká republika je závislá na ruském plynu z 99 procent, Německo jen z 50 procent. A přesto Martin Brudermüller, generální ředitel koncernu BASF, největší chemické společnosti na světě, varoval politiky, že omezení dodávek zemního plynu z Ruska do Evropy by mělo „katastrofální“ dopad na ekonomiku, jaký kontinent nepostihl od konce druhé světové války, a zničilo by to dosud vybudovanou prosperitu. Zejména pro mnoho malých a středních firem by to mohlo znamenat konec. Jen v Německu by to postihlo statisíce pracovních míst.
Co jsou pro Českou republiku momentálně největší problémy v oblasti plynárenství?
Situace je naprosto kritická. Ceny plynu pro odběratele jsou v Česku dvakrát vyšší než například na Slovensku, stoupají každý měsíc, nejrychleji v Evropské unii, a budou stoupat dále. Obchodníci v České republice nakupují plyn na burzách jen krátkodobě, za extrémně vysoké ceny, na nákup levného plynu na roky 2023 a 2024 nemají peníze. Odmítají proto přijímat nové odběratele, a to i z řad domácností. Opět jenom v Česku. To v historii České republiky ještě nebylo. Nabízené smlouvy s vazbou na ceny plynu na burze jsou zničující pro odběratele, protože cena plynu je extrémně vysoká – kvůli eskalaci války, kterou výrazně podporuje vláda ČR – a nepředvídatelná. Plyn do zásobníků na příští zimu obchodníci neukládají, chybí jim 50 až 80 miliard korun, protože ceny plynu jsou vinou nečinnosti vlády extrémně vysoké. Na uložení plynu do zásobníků potřebují obchodníci cca 4× více peněz než před rokem.
Abychom ale Fialovu vládu jenom netepali. Jaké řešení byste jí doporučil?
Není až tak složité; je to nákup zásobníků do vlastnictví státu, uskladnění plynu za levné ceny v letním období a jeho prodej obchodníkům při vysokých cenách plynu. Tím by se omezil i krach obchodníků. Stát toto řešení ale odmítá. Tím ohrožuje bezpečnost zásobování plynem pro příští zimu a startuje další cenový růst cen plynu.
Česká republika nutně potřebuje středně nebo i dlouhodobý kontrakt na nákup plynu za 7 Kč/m3 jako mají ostatní státy. Zmíněný Martin Brudermüller z koncernu BASF uvedl, že ruský plyn je výrazně levnější než americké LNG, chce někdo ještě další důkaz? Proč premiér Fiala nezajede do Německa pro plyn za 7 Kč/m3, abychom za plyn neplatili více než 100 miliard korun navíc proti jiným státům? Pro Česko z toho vyplývá, že nelze pokračovat v nákupu plynu z Německa za tzv. ceny na burze ve výši 25 Kč za m3 s nepředvídatelnou a stále se zvyšující cenou z tzv. burz, zejména když se jedná i nadále o ruský plyn, a nikoliv LNG. Když nám Západ nepomůže, tak lze využít nabídku ruské strany nákupu plynu v rublech, tím by se mohla snížit cena plynu na polovinu nebo i více. Když to dělají jiné státy, proč ne my?
Na to vám já neodpovím. Zato mě zajímá, když jsou náklady na výrobu elektřiny u nás nejnižší z celé EU, proč ceny elektřiny pro domácnosti ve vazbě na kupní sílu máme nejvyšší na světě. Jak je to možné, a proč to vláda neřeší?
Situace je ještě horší, nejedná se jenom o elektřinu, zbytečně si prodražujeme energii, i když jsme v bezpečné pozici, kterou nevyužíváme, jak upozorňuje Hynek Beran, také člen skupiny „Energie není luxusní zboží“ a expert ČVUT: „Naše energetická soustava byla vybudována před padesáti lety a úspěšně slouží dodnes. Stále dnes vyrábíme v přebytku velmi levnou elektřinu – výrobní ceny, nikoli ty pro zákazníky – a také dostatek tepla. Na našem území máme stále zásobníky zemního plynu na třetinu roční spotřeby, zásoby jaderného paliva a domácí energetickou a chemickou surovinu, ale i nové inženýrské kapacity na výstavbu obnovitelných zdrojů a nových technologií především v oblasti decentrálních soustav. Šancí na přežití celého oboru i české ekonomiky nejsou ideologie a uměle předražované ‚tržní‘ řetězce, ale technická inovace stále funkčního odvětví, jehož vedoucí složkou jsou inženýři a technici.“
Nu a copak je tak složité zařídit, aby obyvatelé České republiky profitovali z toho, že máme náklady na výrobu elektřiny, a nedopláceli na už tak bohatý Západ?
Řešení to vůbec složité není, jen je nutno regulovat cenu v České republice vyrobené elektřiny, pokud možno pro všechny kategorie spotřebitelů. Vývoz elektřiny je nutno omezit na úroveň přebytků, a mimo zimní období. Česká vláda má ale zcela jiný názor, vadí jí, že ČEZ nebude mít prostředky na garance pro vývoz elektřiny, což je naprosto neuvěřitelný přístup, který zásadním způsobem poškozuje odběratele v naší zemi.
Vláda také tvrdí, že nemůže regulovat ceny elektřiny pro odběratele ČR, protože má vlastnický podíl na ČEZ jenom 70 procent. Přitom slovenská vláda má podíl jenom 30 procent na Slovenských elektrárnách a dokázala to. Použila metodu zdanění nadměrných zisků, v tomto případě výroby elektřiny z jaderných zdrojů. A ČEZ je výrazně ziskovější než Slovenské elektrárny. Závěr je jediný, česká vláda opět selhala, problém nechce řešit úmyslně. Výsledek je pak jasný, cena elektřiny je na Slovensku zafixovaná do roku 2024 ve výši 62 euro/MWh, u nás nejnižší cena činí více než 160 euro/MWh.
Co by v tuto chvíli bylo pro Česko nejjednodušším a nejrychlejším řešením, jak se z pasti stále dražší elektřiny vymanit?
Muselo by se co nejrychleji vyčlenit 100 až 150 miliard korun na zateplení domů a budov a snížení energetické náročnosti průmyslu. Tím se sníží spotřeba energie o desítky procent. Toto řešení umožňuje i Evropská unie, která dává členským státům vybrat, zda chtějí podporovat další rozvoj obnovitelných zdrojů, nebo energetické úspory. Vláda ČR preferuje jednoznačně rozvoj obnovitelných zdrojů, o úsporách mluví jenom okrajově, resp. vůbec ne.
Z výše uvedeného vyplývá jediný závěr, vláda ČR zcela selhala, vlastními chybami a zejména svým přístupem a neochotou k řešení problémů přivedla zemi do megakrize a řešení této krize nehledá. Veškerá navrhovaná řešení odborníků na energetiku, ekonomů, zemědělců či zástupců průmyslu odmítá realizovat, a dostává tak Českou republiku do bezvýchodné situace.

Nezbývá než vládu vyzvat, aby okamžitě odstoupila, pokud jí jde o zachování existence České republiky, o prosperitu průmyslu a přežití obyvatelstva. Už jsme se dostali až tak daleko.
https://bit.ly/3u7kpZu

Kdy se ČT zeptá…

DOTAZ pro všechna média,

redaktory a ČT

Kam se vytratily grilovací metody redaktorů ČT?

Kdy se ČT zeptá Fialy na

protiústavní poslanecké kluby koaličních slepenců?

Kdy se ho zeptá na

milionové dotace, které tekly do jeho neZiskovky za

plky o Barmě a na teplé místečko pro svého synáčka v

této špinavé díře?

Proč se ho nezeptá na jeho

stranického kámoše Novotného z Řeporyjí, který

zastává funkci starosty, přestože je několikrát

trestně stíhaný a dvakrát odsouzený?

Kdy se ho zeptá na dalšího

stranického kolegu Langa, který zůstává rovněž ve

funkci starosty, přestože veřejně vybízí k podřezání

prezidenta Zemana?

Proč si ČT nepozve

ministra spravedlnosti, profláknutého vrchního

mafiána don Pabla Blažka, a nezeptá se ho na jeho

trestní stíhání v řadě kauz, které justiční mafie

ani nestačila zametat pod koberec?

Bude se ČT ptát Jurečky na

jeho obří střet zájmů, když žádal a přijímal dotace,

jako ministr zemědělství pro svoji firmu, kterou pak

na honem rychle jakože přepsal na svoji ženu?

Proč si nepozve Stanjuru,

který se svým technickým vzděláním bude zcela mimo

svůj obor zastávat post ministra financí a nezeptá

se ho, jak to bylo, když v roli primátora Opavy

získával dotace pro firmu Eskon, v níž měl třetinový

podíl? A jak je to podobně jako u

Jurečky s jeho náhlým převedením na svou ženu?

Dalších otázek, na

které by měli občané naší země znát odpověď je natisíc.

A je ticho po pěšině.

Proč ČT tak tiše a trapně

našlapuje okolo skutečných grázlů a proč se naopak

snaží udělat grázly ze slušných zákonodárců?

A kdy začne ČT a její špiclové pátrat, zda nastupující vládní činitelé

mají vůbec vzdělání, jakým se honosí, a jak je to s

jejich diplomovou prací?

Kam se poděla ta

hysterie a jakože spravedlivý ryk redaktorů ČT za

bezúhonnost všech, kteří mají usednout do vládních křesel?

Nezlobte se na mne, ale

pokud je snad stále ještě někdo z občanů naší země

přesvědčený o vyváženém férovém a nezávislém

zpravodajství naší veřejnoprávní televize, měl by

vyhledat lékaře

A co z toho, kde si ze svých daní platíme nenávistné dráby!

Věc: Podnět k zahájení trestního stíhání dle trestního zákoníku

č.40/2009 Sb. § 406 a § 407

Podávám tímto trestní oznámení na předsedkyni parlamentu ČR paní

Markétu Pekarovou – Adamovou nar. 2.10.1984 a ministra obrany paní Janu

Černochovou nar.26.10.1973 za jejich nenávistné projevy k situaci na

Ukrajině. Ve svých projevech jsou pro válku, chtějí zapojení naší

republiky do války, což vyvolává strach a paniku u občanů.

Prokazatelně se jedná o snahu o zavlečení naší republiky do válečného

vztahu Ukrajina-Rusko. Paní Černochová navíc (před projednáním a

schválením vládou) prezentovala na sociálních sítích a ve sdělovacích

prostředcích, že pošle na Ukrajinu dělostřelecké náboje. Nevím, jakou

má pravomoc, zda toto může udělat bez rozhodnutí vlády, ale vím a mohu

poukázat na mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi, kterou naše

republika podepsala a dle které se zakazuje prodávat zbraně tam, kde

by mohly vyvolávat nebo zhoršovat ozbrojený konflikt. Tato situace

bezpochyby nastane a tím lze očekávat i odvetu ze strany Ruska vůči

naší republice. Vystupování výše jmenovaných ve veřejných sdělovacích

prostředcích a na sociálních sítích nese plně znaky porušení zákona,

proto podávám tento podnět.

§ 407 – Podněcování útočné války : Trestní zákoník – 40/2009 Sb…

Kdo veřejně podněcuje k útočné válce, na které se má podílet Česká

republika, takovou válku propaguje nebo válečnou propagandu jinak

podporuje, bude potrestán odnětím svobody až na pět let.

§ 406 – Příprava útočné války : Trestní zákoník – 40/2009 Sb.

Kdo připravuje útočnou válku, na které se má podílet Česká republika,

a tím přivodí pro Českou republiku nebezpečí války, bude potrestán

odnětím svobody na dvanáct až dvacet let nebo výjimečným trestem.

Domnívám se, že by se měla posoudit činnost a odpovědnost:

1) Ministra zahraničí Jana Lipavského nar. 2.7.1985,který vystupuje

obdobně jako výše uvedené.

2) Ministra vnitra Víta Rakušana nar,16.6.1978, jehož resort měl ze

zákona ihned začít provádět úkony v trestním řízení.

3) Ministra spravedlnosti Pavla Blažka nar.8.4.1969 který stejně tak

jako ministr vnitra neřešil a neupozornil vládu ,že jsme vázáni

mezinárodní smlouvou o nedodávání zbraní do rizikových oblastí. A že

paní Černochová a paní Pekarová – Adamová porušují zákon § 406,§407

4) V neposlední řadě k zodpovědnosti by měl být povolán předseda vlády

Petr Fiala nar.1.9.1964 , který je za členy své vlády zodpovědný

Místo, aby tyto lidi odvolal, přistupuje a přehlíží jejich jednání a

sám podporuje porušování mezinárodních smluv ohledně munice pro

Ukrajinu.

5) Měli by být řešeni všichni členové vlády, kteří odsouhlasili

dodávku zbraní na Ukrajinu v rozporu s uzavřenou mezinárodní smlouvou

a tím se zhoršuje ozbrojený konflikt v daném místě.

Požaduji urychlené řešení, my občané této země nechceme být zavlečeni

do války. Prosím o sdělení výsledku šetření.

26.1.2022 Jan Bouček

Oznámení stejného znění zaslal Jan Bouček i na Krajské ředitelství

Policie ČR v Praze „“““““““““

Hm, Ukrajinec? Rus? Ne, možná jen myslící člověk.

Teď jsem absolvoval velice zajímavý rozhovor s kamarádem. Je to Ukrajinec z Kyjeva, má tam sestru a rodinu. Vysokoškolák s titulem na Karlově univerzitě, spolumajitel firmy, žije tady už leta. Chtěl jsem s ním pokecat na téma, které asi je jasné každému, ale mezi čtyřma očima. Sice přiznal, že už toho má vcelku po krk, protože se ho ptají všichni. Ale jsme kamarádi, tak mě neodmítl a rozpovídal se. Hlavně mi šlo o to, co doma, jestli potřebují nějak pomoci, a taky o informace, jiné, než z ČT a Seznamu. Doma v Kyjevě je prý klid. Potraviny jsou, voda teče, elektrika funguje… Když jsem zmínil výše uvedená média, téměř si odplivl a prohlásil, že to je propaganda strašlivá. Že to, co se tam píše, říká a ukazuje, nemá s pravdou zhola nic společného a že se diví, kolik lidí je schopno to bez výhrad „sežrat i s navijákem“. Prohlásil, že je skvělé, že dokážeme jako národ se spojit a okamžitě pomoci. Ale to že mluví o lidech. Jinak vládní propaganda, umělecká scéna, sportovní „bafuňáři“, média, to je jen velká a špinavá hra. Rozeberu níže… Když jsem se tedy zeptal, jaké informace a odkud jsou pravdě nejblíž, zmínil na první řadě izraelská média, na druhé CNN a (paradoxně?) TASS, přičemž neopomněl dodat, že i v případě CNN se to ale musí ředit, protože „za všechno může Rusko a Putin“. Což mě od něj, jako od Ukrajince, docela udivilo, přiznávám. Na to mi s pokrčením ramen řek, že normální Ukrajinci nemají proti Rusku a Putinovi nic. Že prezident Zielensky haleká něco do televize a tváří se jako hrdina a velký bojovník, je jen velká komedie, a kdo ví, kde teď Zielensky vůbec je. V Kyjevě určitě ne. Je to prý jen šašek, co plní úkoly, co má napsané v notách. A dodal: „No, ale ten Váš Fiala, Černochová, Rakušák atd. mu velice zručně konkurujou. Jako by soutěžili, kdo bude šašek větší…“ Drtí ho, jak spousta mladých se hlásí do zbraně, aniž by věděli, o co jde. Všude modro-žluté vlaječky, všude silná hesla a přitom se stejně nic neděje a dít nebude. Sankce? Jaké? Ze SWIFTU je nevypnou z jednoho prostého důvodu. Jakákoliv operace na SWIFTU je pečlivě sledovaná západníma tajnýma službama. Takže by okamžitě západ přišel o ¾ informací, týkajících se byznysu, toků peněz, zájmů. Aby je nějak postihli, museli by vypnout Iphony a Androidy, jenže to neudělají z téhož důvodu. Navíc by přišli o megakšefty. A tak je to i s Německem, Franicí atd., obchod se nezruší a sankce se udělají jen naoko, protože by jinak Evropa přišla na buben… Drtí ho, jak všichni honem rychle posílají zbraně a zbraňové systémy na Ukrajinu. Tím se jednak válka nezastaví, druhak se ty zbraně a systémy stejně nedostanou na místo. Kdo ví, co v těch bednách je a kam to vůbec ve výsledku půjde. Udělá se pár fotek a záběrů, pošle se pár náklaďáků s bednama s něčím. Jestli nějaké zbraně přijdou, tak je stejně mafiáni a věrchuška rozkradou a prodají jinam. A to platí i o dodávkách těžkých zbraní. Teď se mluví o MiGách-29 ze Slovenska a Polska, od nás předpokládám, že půjdou zbylé Mi-24, BVP, T-72, Dany. Levně se zbavíme zastaralých krámů a budeme moc za strašlivé peníze nakoupit od Američanů. Navíc se sem západní armáda bude moci nacpat ve velkém, protože jsme v NATO. A pak se může stát, že někdo z AZOVa nebo Pravého sektoru se převleče do ruských uniforem a… No, jako bychom to už nezažili a neznali z minulosti… Když už jsme mluvili o praporech typu AZOV a organizacích jako je Pravý sektor a podobných, směrem k nim používal jednoduché, ale všeříkající označení „nacik“. Říkal, že ruská armáda opravdu útočí na bodové cíle a v co největší míře se snaží omezit vedlejší škody. Na vojenské cíle se používají výhradně střely s plochou drahou letu Kalibr, zasahující cíle s centimetrovou přesností. Iskandery (ani běloruské) nebo Kinžaly určitě ne. Iskandery jsou na tuhle práci už moc velké, Kinžaly nejsou potřeba, navíc jsou to nosiče jaderných zbraní, tedy aby nedošlo k záměně a případné odpovědi „stejnou mincí“. Použití nových raketometů Buratino, navíc s termobarickou municí, nepřipadá v úvahu. Grady má ve výzbroji jen ukrajinská armáda a nacikové. Sice nikdy nikdo nezabrání tomu, aby i chytrá raketa uletěla a trefila něco, co nemá, ale záběry zasažených obytných domů, čtvrtí atd., jsou prý buď staré, nasbírané za poslední roky při raketových a dělostřeleckých přepadech Luhanska a Doněcka nacikama, nebo je maj na svědomí nacikové teď. Ukrajinská regulerní armáda se teď prý také snaží maximálně neohrozit obyvatelstvo. Navíc se jí nechce proti Rusům bojovat za něco, co doma nechtějí – být kolonií západu a mít doma nácky a Banderovce. Tedy i proto ty úlety ukrajinských letadel do Rumunska, vzdávající se jednotky a podobně. Boje s Ruskem vedou prakticky výhradně nacikové, kterých je ale bohužel dost i mezi obyvatelstvem… Říkal, že problém je dost v tom, že spousta naciků má teď zbraně od státu a pravděpodobně přejde na partyzánský boj. Sundají trička se znaky AZOV (atd.), schovají obrázky Sv. Bandery, schovají hakenkrajcy, zabalí kalachy do hadrů a strčí je za trám. A vyndají je za dva roky třeba. A to bude průser. Mluvil s klukama, co jsou takhle extrémně zaměření, prý se chlubí tím, jak pak budou útočit ze zálohy a likvidovat nepřátele nožema potichu… Stejně tak hrozilo to, co se tady do médií samozřejmě nedostalo a nedostane. Použití jaderného materiálu na výrobu tzv. špinavé bomby. Mezi nacikama se to plánovalo už dost dlouho. I proto jeden z prvních obsazených cílů byla jaderná elektrárna v Černobylu, kterou teď společně (!!!) střeží jednotky ruské a ukrajinské armády…Ptal jsem se i jestli si myslí, že se Putin zastaví, nebo půjde dál. Říkal, že normální Ukrajinci (tedy ne tzv. vláda a nacikové) vědí, že dál Putin nepůjde. Že o Pribaltiku nemá zájem, jsou to jen „čivavy, které štěkají na slona“. Slovensko a nás nemá důvod napadnout. Jediný problém by mohla být Moldávie, konkrétně Podněstří. Tam to je napjaté a na obou stranách rakety. Ale pokud nedojde na „false flag“, nemělo by se nic stát. Pokud ano, tak to bohužel semele všechno a všechny, protože se do toho pustí pravděpodobně NATO v rámci článku 5… NATO už takhle přijde o výcvikové prostory u Tarnopolu, navíc se nedostane ke Krymu, o který kdyby Rusko přišlo, tak by to byl průšvih… Co se budoucnosti Ukrajiny týká, tak mezi lidem se hovoří o rozdělení na Pravobřežní a Levobřežní. Přičemž Levý břeh se s největší pravděpodobností přidá k Rusku, díky většině etnických Rusů. Ať už jako celek, nebo jako autonomní republiky (Luhanská, Doněcká a podobně). Pravobřežní buď zůstane vcelku jako pro EU a NATO nepotřebný kus hlíny s nějakou další loutkovou vládou. Nebo si ji a Halič rozebere Maďarsko, Polsko a Slovensko… Takže tak… Neberte to jako pro-jakoukoliv propagandu nebo agitku z mojí strany, jen interpretuji bez jakýchkoliv politických a světonázorových nuancí názor jednoho obyčejného vzdělaného Ukrajince…

Kdo chce kam…

Češi netuší, co je čeká. Vláda teď nemůže pomoci, krize teprve přijde, varuje ekonom

Na Čechy se valí obrovská krize, kterou si jen těžko dovedou představit, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. V souvislosti s tím považuje za rozumné, že si vláda nechce „vystřílet veškerou munici“ s pomocí okamžitě, protože kritická situace teprve přijde a bude potřeba lidi ukonejšit. Pokud dojde ke smíru na Ukrajině, očekává letní inflaci kolem 16 procent, pokud ne, tak může podle něj vystřelit až k 25 procentům a lidé by si museli zvyknout na to, že zchudnou. Měli bychom tedy začít šetřit a skupovat potraviny?

Zdá se, že seniory ještě letos čeká další zvýšení důchodů. Kdy by se ho mohli dočkat?
Jestliže by dynamika nárůstu inflace byla stále tak rychlá jako byla mezi lednem a únorem, což je poměrně pravděpodobné, tak další hranici pět procent potřebnou pro zákonné navýšení pokoříme už v červnu nebo v červenci. Podmínky pro další mimořádnou valorizaci budou tedy splněné a ze zákona pak navýšení musí proběhnout do pěti měsíců. Už po pěti měsících musí být zvýšené. To v tomto případě znamená, že by to bylo v listopadu nebo v prosinci.

Co říkáte na uvažované navýšení rodičovského příspěvku? Dává to z vašeho pohledu ekonoma dlouhodobě smysl?
Pokud dojde k třetí valorizaci důchodů, tak je asi logické, že se budou další zranitelné sociální skupiny cítit znevýhodněny, protože proč má stát dvakrát mimořádně přidávat důchodcům a jim ne. V rámci sociální spravedlnosti by bylo navýšení asi příhodné. Na druhou stranu jde o plošné opatření, což tato vláda odmítá a chce pomáhat adresně. Je otázka, jestli ještě nejde identifikovat opravdu zranitelné rodiny. Není asi třeba, aby dobře situované rodiny dostávaly mimořádné peníze, zase je ale pravda, že i u těch důchodců to není adresné a týká se to i bohatých důchodců.

Stále to ale není tak plošné opatření, jak navrhovala Babišova vláda, tedy snížení nebo dočasné zrušení DPH.
Snížení DPH je megaplošné opatření, tady už tím, že jsou vyselektovány rodiny s dětmi, nějaká selekce zajištěna je. Obecně si ale myslím, že vláda musí jakékoliv další mimořádné přídavky dělat adresně. Je to i v souladu s tím, co vláda slíbila a co kritizovala na Babišovi. Samozřejmě je to ale politicky nepopulární. Je třeba si uvědomit, že požadavků přibyde. Jak se bude zvyšovat inflace, tak se to na vládu pořítí ze všech stran a ona musí skutečně dobře zvažovat zacílená opatření, jinak ji čeká osud Babišovy vlády, že se dostane do velkých dluhů. Jiná možnost tady není.

Dá se nějak shrnout, co nás vlastně čeká?
Budou problémy naprosto se vším. Lidé naštěstí vůbec nevědí a netuší, co je čeká, ale ten inflační náraz bude obrovský a vše samozřejmě záleží na tom, co se stane na Ukrajině. Jestli třeba dojde k vypnutí plynu, tak to bude mít nedozírné důsledky. Poroste nezaměstnanost, protože podniky nebudou vyrábět, bude obrovsky drahá elektřina, zdraží se všechno spotřební zboží, potraviny a některé věci třeba vůbec nebudou.

Problém je v tom, že my ruský plyn nemáme čím nahradit, je to naprosté sci-fi. Částečné řešení by bylo v tom, kdyby už teď Němci měli začít nahazovat své jaderné a uhelné elektrárny, ale zatím se všichni upínají k tomu, že k přerušení dodávek nedojde. Je pravda, že složité by to bylo i pro Rusko, které má příjem zhruba 20 miliard korun denně z vývozu plynu a ropy do EU. To ani Rusko nenahradí.

Podle mých informací vláda ví, že bude ještě hůř, a proto plánuje dělat opatření salámovou metodou. Je to podle vás dobře?
Souhlasím s postojem, že to nejhorší teprve přijde a vláda si teď nemůže vystřílet všechnu munici, protože lidi budou stále nespokojenější a až bude situace skutečně kritická, tak je bude muset vláda něčím uchlácholit. A ta kritická situace teprve nastane.

Kdy bude situace nejkritičtější?
Inflační nálož se v plné síle projeví kolem poloviny roku, ale jak říkám, vše bude záležet na vývoji na Ukrajině. Pokud by se situace uklidnila a došlo k příměří, tak inflace bude gradovat v polovině roku třeba kolem 16 %a pak by se postupně mohla stabilizovat a za celý rok by činila třeba 13 %. I to je ale samo o sobě velký problém, protože mzdy porostou třeba o 6 % a 6 minus 13 je 7, takže by reálně klesly mzdy, kupní síla, úspory v bance a životní úroveň o sedm procent. To je ale stále pozitivní scénář. Pak tu máme černý scénář, že se válka dále rozlije, nebo že dojde k těžké obchodní válce a zastavení dodávek plynu a dalších věcí. To vše by se projevilo v obrovském nárůstu cen plynu, elektřiny, ale i obilí a tak dále. Firmy v Německu říkají, že kdyby k tomu došlo, tak by to byla nejhorší krize v Evropě od druhé světové války. A myslím, že to není daleko od pravdy.

Co by měli v této situaci dělat obyčejní Češi? Necestovat, šetřit, investovat, vyrazit na nákup potravin?
V této chvíli je každá rada drahá, ale tohle už by se nedalo přečkat jako pandemie s dotacemi od státu. Na to by stát neměl. To by znamenalo, že by razantně stoupla nezaměstnanost, protože firmy by při tak drahých energiích výrobu neutáhly. Statisíce lidí by se octly poměrně rychle bez prácea dále by to zhoršovalo stav ekonomiky. A jsme ve spirále, což je z hlediska ekonoma naprostá černá můra, která ale skutečně hrozí a vlastně nikdo neví, co se stane. Tam by potom predikce mohla být inflace klidně 20 nebo 25 %. Uvědomme si, že něco jiného je růst inflace, když máte práci, ale něco zcela jiného, když ji vůbec nemáte. To už je ekonomika těžce porouchaná, nemá to žádné řešení a lidé by si museli zvyknout na výrazné a dlouhodobé zhoršení životní úrovně.

Těžko asi investovat do akcií. Možná ještě investice do bydlení, ale kdyby byla hluboká krize, tak by mohla začít klesat i cena nemovitostí. Třeba investice do amerických bank nebo německých zbrojařů, ale to zase není pro každého.

A opatření pro běžné občany? Nejezdit na dovolenou? Nakoupit zásoby? Měli by takto lidé přemýšlet?
Jednoznačně ano, na druhou stranu to pak zbrzdí kola ekonomiky. Už jsem ale nějaká čísla viděl a lidé začínají šetřit a daleko více si útratu hlídají. Lidé to podle mě sledují, jsou z toho vylekaní a vyděšení a už mění své spotřebitelské návyky, ale možná zatím nechápou to, že je to teprve začátek a že situace bude mnohem horší, než se nyní jeví.

Tak co, jste   už dost vyděšení!!! Přemýšlíte, kam nás  ta  politika „odpovědných“ pupíků a jejich neustálého provokování dostala?  Respektive, kam nás  asi tak dostane? Já si pro sebe maloval nějaké odhady, ale  tak daleko jako Kovanda jsem se nikdy  nedoprojektoval. Takhle daleko ne!!!!

A pokud  se mne  ptáte náhodou, co s  tím, jak se ochránit, odpovím rovnou a  bez vytáček – nemám potuchy.

Ale  dovolím si vyslovit jedno zásadní přání – jestli se to odehraje podle Kovandy, nebo přibližně  tak, pak doufám, že nejen v  tuzemsku. Nýbrž  napříč  celou Evropou. Včetně Německa, Holandska, Skandinávie, Dánska a  dalších ostrůvků západního blahobytu. Proč?

Proto, abychom ty klacky, až si to zdecimovaný  lid půjde vyřídit s těmi co  Evropu do té Kovandovy situace  dostanou,  nesbírali jen v České republice. Ale  aby je ve své bezprostřední blízkosti zaznamenali i ti  co drží kormidlo v Berlíně, Paříži, atd.atd. a  také a  především v Bruselu!

Aby konečně tihle  pochopili, že  nějakým těm  bájným evropským a transatlantickým hodnotám je  vždycky a  vždycky bude nadřazena, respektive  MUSÍ být nadřazena česká hodnota!!!  Zájem, práva a  očekávání  českých daňových poplatníků a voličů!!! Vždycky, všude a  za všech okolností!!!! V České republice!  A už jen  představa  o  20%  nebo ještě  větší inflaci, predikující, že  nejméně polovina  národa upadne  do akutní chudoby  a nouze  je  naprosto nepřípustná, protože  zvrhlá a  antihumánní! Znamenalo by  to naprosté civilizační selhání a zhroucení!  O ekoterorismu a  magorech, nadřazujících  55 různých pohlaví  a  dalších podobných  úletech z naprosté rozežranosti – nemluvě!!!

Tohle  hrozí opravdu  velkou erupcí násilí!!!  Jestlipak si to  papaláši, co nás  do téhle situace dostali už alespoň začínají uvědomovat?

A prdel na závěr: