Archiv rubriky: Ordinace

Ordinační doba, rady, COVID-19 a podobně.

 

 

MÁME STÁLE  VAKCÍNY PROTI CHŘIPCE! KDO MÁ ZÁJEM, KDYKOLI PŘIJĎTE! Již posledních pár kusů a očkovat stále lze. Dále informace o očkování na COVID-19: 

 

Očkování: Každý se registruje sám za sebe na tel čísle 466026466 nebo na stránkách https://crs.uzis.cz.

Ten kdo toto nezvládá, pak na telefonu linka 1221, kde s ním vše proberou a udělají za něj.

U nás se neregistruje ani neočkuje. Očkování bude v očkovacím centru ve Fabrice ve Svitavách. Termín se dozvíte telefonem! Ne u nás!! Po registraci Vám zavolají!!!

 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/den-do-registrace-na-vakcinu-co-musite-vyplnit-ve-formulari-137303

 

MOTTO: Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod! 

Žít a nechat žít. 

Ambulantní doba stejná jako doba provozní MUDr. Vítězslava Podivínského, praktického lékaře pro dospělé, na adrese Poliklinika, 1. patro vpravo, Kollárova 22, 56802 Svitavy. Zdravotní sestra Lenka Podivínská. Telefon 605255007, IČO 49324128.

Pokouším se postupně vrátit ambulantní hodiny do stálého rozmezí, jak visí v jejich rozpisu vedle dveří do čekárny, byť jsem stále nepříjemně ovlivněn svou nohou po operaci patní kosti. Hodně práce lze naštěstí odvést  i distančně s pomocí SMS a e-mailů, aniž by musel pacient absolvovat cestu do ordinace. Samozřejmě opravdu nemocný MUSÍ přijít, nelze ordinovat po telefonu či po jiném médiu na distanc.  TELEMEDICÍNA  může zabíjet!

Elektronickou PN (jako tomu už mělo být dávno a neděje se to) je POVINEN vystavit OŠETŘUJÍCÍ lékař, ne registrující. Vést musí pacienta po celou dobu, kdy jej pacient navštěvuje na prav. kontroly. Včetně tzv. Lístků na peníze!!! Pokud se toto nebude dít, bude ještě větší příkop mezi PL a zbytkem lékařského stavu. Qui bono? 
Žádám tímto komoru, aby se postarala o řádné poučení VŠECH lékařů bez rozdílu odbornosti a čekala, že budou stížnosti lékaře na lékaře- a to přibývat.  Já jako NEOŠETŘUJÍCÍ lékař mohu být potrestán až 10 000 Kč pokutou a za to mi kolegiální vztahy mezi lékaři a k pacientu nestojí ani za zlámanou grešli. Stále jako PL musíme psát za druhé neskutečnou administrativu. Nikdo s tím nic nedělá a nechce dělat, ale tady narážíme na zákon- takže jsem přesvědčen, že ČLK MUSÍ převzít odpovědnost a zavčas kolegy varovat a umravnit.

POZOR: ZÁVAŽNÁ ZMĚNA: máme nové mobilní telefonní číslo 605255007, na které jedině se můžete objednávat, přičemž preferujeme e-maily. Proto toto číslo prosím používat jen pro starší pacienty, kteří buď e-mail nemají, nebo s počítačem špatně spolupracují!  Vzhledem k GDPR odmítám (mám na to právo, ba dokonce je to moje povinnost) podávat informace o čemkoliv po telefonu! To je možné pouze při osobním kontaktu. Telefon tedy není první komunikační kanál, preferujeme zásadně e-maily (lze na ně odpovědět v době, kdy se nemusíme věnovat lidem) nebo SMS na stejné číslo. Telefon brát nelze, když pracujeme s lidmi a je naší povinností se jim cele věnovat.

Mezi 6:45 a 8:30 přednostně ošetřujeme příslušníky PČR, HZS a pacienty volané na všechny odběry krve, biologického materiálu, prevencí, interních vyšetření a dalších výkonů vázaných na odběry. Pacienty objednáváme každý den, akutní případy bereme tak, abychom nenarušili objednací časy, ale ne vždy můžeme vyhovět podmínce čekání do 15. minut! Máme velmi významně přeplněnou kapacitu!!! Během ambulantní doby děláme další odběry podle potřeby. Vlastníme jedinečný přístroj na okamžité stanovení akutních kvantitativních hodnot CRP, INR, HbA1C, D-dimery, FOB a dalších hodnot dle aktuální nabídky.

Pondělí       6:45–12.00

Úterý           6:45–11:15

Středa         6:45–18:00, ale od 12:30 do 18 JEN OBJEDNANÉ PACIENTY! Prosím respektovat!

Čtvrtek        6:45–11:30

Pátek           6:45–11:00

Dovolená 2021: zatím neznáme termíny, budou -li nějaké, viz korona-krize

Prosím respektujte nařízení vlády České republiky, hygienické zásady a nenavštěvujte lékaře při banalitách. Pokud máte kontakty z ciziny a dostanete teploty, dráždivý kašel či dušnost, kašel s krví či průjmy, může jít mimo chřipku či banální virózu o koronavirus. Kontaktujte neosobně svého registrujícího praktického lékaře a on poradí jak dále. Zbytečně nechoďte mezi nemocné do čekáren. My už se domluvíme, jestli přijít bude nutné! Při kontaktech preferujte e-maily!

Nakupte si Selzink či jiné podobné látky a vitaminy C. Preferujte Acylpyrin před Paralenem. Běžný benigní průběh je stejný, spíše lehčí jak typická chřipka, která na rozdíl od koronaviru v ČR již vydatně zabíjela!

Karanténu (formou e-DPN)  může praktický lékař vystavit pouze:

  • u osob, které se vrátily z ciziny
  • u osob, které mu hygiena oznámí, protože byly v kontaktu s pozitivně testovaným pacientem
  • ale také u osob, kde je prokázán kontakt se SARS-COV-2 virem (Covid-19 znamená již nemocného)

Takže žádosti o neschopenku či karanténu v jiných případech (samozřejmě hovořím o souvislosti s karanténou a virem) nejsou oprávněné a jen zbytečně zatěžují již tak přetížené lékaře. Prosím o pochopení!

Návštěvní služba je po ambulantní době po telefonické dohodě. Pro akutní případy je tu RZP/RLP/RV (155, 112). Telefonické konzultace a sdělování výsledků vyšetření možno na 605255007 v ambulantní době po 8:30 hodině. Ceník Placených služeb visí v čekárně. Návštěvy jsou dnes vlastně non lege artis poskytovaná služba- přijedu odpoledne, pozdě, s holýma rukama- opravdu chcete takovou službu? Jestli ano, patříte do staré doby. Pak si ale nestěžujte za nekvalitně odvedenou práci- chtěli jste to tak sami.

Pacienty zásadně objednáváme, je nutné se objednat telefonem na 605255007 po 8:30 hodině  či lépe na lenka.podivinska@gmail.com, objednávat si LÉKY také lze (ale NE opiáty- jen osobní odběr opiátového receptu, a stále NE žádanky na pomůcky- pleny, kalhotky a podobné věci)  objednávat  na vitezslav.podivinsky@gmail.com , PŘIČEMŽ vždy DOSTATEČNĚ identifikujte PACIENTA, pro níž se léky MAJÍ NAPSAT!!!  Tedy Jméno a Příjmení jsou samozřejmostí, ale dodejte i datum narození a telefonní číslo, kam SMS recept mohu zaslat. KONZULTACE zdravotního stavu POUZE na mém e-mailu, ne u sestry! Ostatní bereme podle závažnosti jejich zdravotního stavu.  Léky již lze vyzvednout pouze s občanským průkazem v kterékoliv lékárně v ČR! Jak je zadám na Vaši žádost do systému SUKLu SMS či e-mailem,  14. dní jsou e-recepty takto k dispozici v kterékoliv lékárně po celé ČR.

Netlučte nám bez závažného důvodu na dveře. Máme-li pracovat, nemůžeme stále od práce vstávat k telefonům a ke dveřím. Toto prosím pochopte. Až budete v ordinaci, bude se Vás to bezprostředně dotýkat jako pacientů a nebude Vám to příjemné stejně jako nám. Děkujeme za pochopení, jsme snad ještě stále i přes politickou situaci Homo sapiens sapiens. Od jisté doby to sice o mnoha pochybuji, ale co s přírodou mám dělat…

Postup u SARS.CoV-2 

Dobrý den, pošlu/poslal jsem  Vás na test SARS-CoV-2,  Žádanka je v systému UZIS zadána elektronicky a Vy si musíte domluvit v nemocnici v Litomyšli na tel. čísle 461655111 datum a hodinu testu na SARS-CoV-2.  Žádanka je ale univerzální pro celou Českou republiku! Možno se tedy nahlásit kdekoliv jinde! Druhý test následuje po prvním 5-7 den kvůli inkubační dobře.

K zadání testu nutně potřebuji Vaše telefonní číslo, jinak test nelze zadat!

Pokud nejste v okrese Svitavy, pak se musíte domluvit na odběru biologického materiálu v místě kde pracujete, viz výše.

K e-DPN (pracovní neschopnost) :

VYSTAVENA od: NAHLAŠTE, zdali ji potřebujete a když ano, od KTERÉHO DATA!

1. buď jste doma třeba na Home-office, dovolené a podobně- tedy PN nechcete, nepotřebujete.

2. nebo potřebujete PN na 10 dní karantény (lze prodloužit) a pak kontrola druhého testu opět na SARS-COV-2. Karanténa trvá 10 dní, dá se datem pracovat, stačí e-mailový kontakt a konzultace zdravotního stavu, kontrola u Vás je standardně stanovena na datum:

Karanténa končí oficiálně desátý den!

Pokud je to nepracovní den, spojte se i tak distančně, e-DPN musí být ukončena s diagnózou KARANTÉNA= Z20.9. Pokračování se změnou Dg možné je na Dg.: U07.1 (COVID-19).

Při ukončení e-DPN se stačí se mnou spojit elektronicky nejlépe na vitezslav.podivinsky@gmail.com.

Toto je přímo vysvětlení naší krajské hygieničky:

1)Nezdravotníci:  1. test provedený  nejlépe mezi 5.-7. dnem, nejpozději 10. den .

(Lze také:  má test 5. den je bez příznaků a vyjde negativní. Ale do 10. dne se mu udělá špatně , přijde horečka, ztráta čichu apod. , tak se provede další test- jsou záchyty). Proto je v algoritmu napsáno, že poslední 3 dny před ukončením karantény, nevykazují známky onemocnění.

2)U zdravotníků a v sociálních službách ,  kteří jsou v kontaktu, ale pracují ( jsou nezbytní)- se provádí dle mimořádného opatření  2 testy. Jeden 4-5. den a druhý 10. den. To je požadavek MZ a MPSV.

Karanténa je nastavena  na 10 dní. Ale je to úmluva , ví se , že optimální by bylo 14 dní. Ale stát v odůvodnění deklaruje, že 10 dní je kompromis mezi inkubační dobou a zásahem do ekonomiky, kdy se vyřazují osoby. 

V případě negativity prvního testu pak druhý test následuje 5-7 den od prvního testu! Nutné zachovat! Je to kvůli inkubační době viru, poroto toto opatření důsledně dodržujte, děkuji!

V případě pozitivity prvního testu ( a eventuelní prodloužení PN, kdy musím ukončit KARANTÉNU = Z20.9, a napsat tam novou Dg.: U07.1- COVID-19) pak druhý test již není třeba, pokud nejste zdravotník či pracovník v sociálních službách, kteří MUSÍ mít vždy DVA testy.

I. Postup při ukončování karantén Při ukončování karantény u jednotlivých členů společné domácnosti, v případě jejich kontaktu s COVID-19 pozitivní osobou v rodině nebo společné domácnosti, postupovat následovně:

1. V případě osoby s jednorázovým úzkým kontaktem s COVID-19 pozitivním pacientem v rodině se karanténa ukončuje nejdříve 10. den od daného kontaktu.

2. V případě osoby žijící s COVID-19 pozitivním pacientem bez dalších kontaktů po zahájení domácí izolace pozitivního pacienta (pacient je izolován například v samostatném pokoji nebo je zajištěn trvalý minimální odstup 2 m, nedochází k žádnému fyzickému kontaktu s nemocným) se karanténa ukončuje nejdříve 10. den ode dne, kdy byl proveden test na SARS-CoV-2 s pozitivním výsledkem rodinnému příslušníkovi, který je v domácí izolaci.

3. V případě osoby žijící s COVID-19 pozitivním pacientem s opakovanými kontakty v průběhu domácí izolace pozitivního pacienta (pacienta nelze izolovat v samostatném pokoji, nelze dodržet minimální odstup 2 m a dochází k fyzickým kontaktům s nemocným) se karanténa ukončuje nejdříve 15. den ode dne, kdy byl proveden test na SARS-CoV-2 s pozitivním výsledkem rodinnému příslušníkovi, který je v domácí izolaci.

4. V případě osoby s úzkým kontaktem s dalším COVID-19 pozitivním pacientem v průběhu karantény, např. u dalšího člena rodiny (restart karantény) se karanténa ukončuje nejdříve 10. den ode dne, kdy byl proveden test na SARS-CoV-2 s pozitivním výsledkem dalšímu rodinnému příslušníkovi, který je v domácí izolaci. 3 II. Časové vymezení aktivního vyhledávání kontaktů s COVID-19 pozitivní osobou: Aktivní vyhledávání kontaktů s COVID-19 pozitivní osobou provádět zpětně 2 dny (48 hodin) v případě, že se jedná o symptomatickou COVID-19 pozitivní osobu a 5 dnů v případě, že se jedná o asymptomatickou COVID-19 pozitivní osobu.

Současně zasílám stále platné mimořádné opatření MZCR č.j.: MZDR 40555/2020-1/MIN/KAN ze dne 24. září 2020.

0. Obyčejný smrtelník, nezdravotník: během karantény 1 test, pakliže vyjde pozitivní , zůstane v izolaci a při bezproblémovém průběhu se ukončuje bez testu.

1. Zdravotník v pracovní karanténě:  chodí do práce, ale musí být více testován:   zdravotníci v karanténě- tj. pracovní karanténě- byli v kontaktu s pozitivním a mohou chodit do práce a domů  – ale musí mít nejméně 2 testy!!! Někdy je lepší i 3.  ( na začátku, po 5. dnech a na závěr 10. den).

Když vyjdou pozitivní, pak jsou doma v izolaci !!  a na konci už se po nich nepožaduje žádný!!!!!test k ukončení. Ale Ty jako osoba která  má ukončit PN-izolaci, pak hodnotí zdravotní  stav a můžeš jim udělat test ze zdravotních důvodů. Viz. poslední příloha

2) Jiný případ je, když je někdo nemocný a druhý partner  negativní a dítě negativní, odbydou si test a nastane situace , kdy dítě vyjde pozitivní a druhý partner negativní. Tak se mu prodlužuje karanténa od výsledku testu dítěte- restart karantény.  Taky se tedy dělá více testů .