Žádanka na dopravu soukromým vozidlem- požadujte u INDIKUJÍCÍHO lékaře!

Vážený pane doktore,

chápeme Vaše rozhořčení týkající se vystavování cestovních příkazů a proto Vám zasíláme  informace týkající se indikace přepravy pojištěnce soukromým vozidlem (tiskopis VZP 39/ 2020 Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem).

Podmínky pro indikaci zdravotního transportu vycházejí z ustanovení § 36 a § 37 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů a smluvně závazné Metodiky pro pořizování a předávání dokladů.

Ze zákona je hrazena přeprava ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele, který je schopen požadovanou hrazenou službu poskytnout.

Zdravotnický transport vyžádá ošetřující lékař, pokud je pro pojištěnce ze zdravotních důvodů nezbytný a nelze použít přepravu běžným způsobem. Indikací k přepravě má být vždy aktuální zdravotní stav pacienta, nikoli samotná diagnóza, sociální důvody či špatná dopravní obslužnost. Odůvodněnost pak musí vyplývat ze zdravotního stavu, který neumožňuje přepravu na místo určení běžným způsobem. Za odůvodněnost indikace a tak oprávněnost úhrady přepravy sanitním vozidlem či soukromým vozidlem je odpovědný indikující ošetřující lékař.

Z veřejného zdravotního pojištění je hrazena přeprava pojištěnce soukromým vozidlem pouze v případě, kdy ošetřující lékař indikuje zdravotnický transport sanitním vozidlem a pacient se rozhodne místo transportu sanitkou pro dopravu soukromým vozidlem a ošetřující lékař mu takovou dopravu předem schválí.

Podle smluvně závazné Metodiky je to tak, že pro cestu ke smluvnímu poskytovateli zdravotní služby (dále jen PZS), kde má být pojištěnci poskytnuta zdravotní péče, vyplňuje vždy ten odesílající ošetřující lékař, který poskytnutí zdravotní péče požaduje (platí i u onkologických pacientů).

Povinností pracovníka, který poskytl péči vyžádanou ošetřujícím lékařem v PZS, je zhodnotit, zda je zdravotnický transport pojištěnce indikován i na cestu zpět do místa pobytu nebo pro další cesty k PZS a vyplnit Potvrzení o odborném vyšetření/ošetření – ústavní péči (druhá strana tiskopisu 39) při každé návštěvě pojištěnce dle pokynů stanovených Metodikou.

U plánovaného kontrolního vyšetření vystavuje tiskopis ošetřující lékař toho smluvního zdravotnického zařízení, které o kontrole rozhodlo.

Může ovšem nastat i situace, kdy tento lékař tiskopis z objektivních důvodů nevystaví. Např. pacient je pozván na kontrolu lékařem poskytujícím specializovanou ambulantní zdravotní péči (ambulantním specialistou) až za delší časové období a nelze vyloučit změnu zdravotního stavu a tím i indikaci k přepravě. V takovém případě by se pak pacient měl obrátit na svého praktického lékaře, který posoudí jeho aktuální zdravotní stav, a je-li přeprava ze zdravotních důvodů indikovaná, vystaví mu pro tuto přepravu příslušný tiskopis. Ze strany ZP MV ČR toto není sankcionováno. Musí být ovšem dodrženy podmínky pro indikaci zdravotního transportu a vše zaznamenáno do zdravotnické dokumentace.

Doufám, že se mi podařilo vše objasnit.

V případě potřeby mě kontaktujte

Martina Seidlová
samostatný odborný referent specialista
skupina kontroly zdravotních služeb
telefon: +420 495 737 353

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky
držitel ISO 9001

Divize Čechy
Wonkova 1225, Hradec Králové, 500 01
Ústředna: +420 495 737 311
https://www.zpmvcr.cz
https://zdravijakovasen.cz