Jen abyste věděli, jak s praktiky vymrdávají buzeranti z Prahy!

Vážení kolegové,

není to tak dlouho, co jsem Vás s radostí informoval o rozhodnutí SÚKL, díky kterému od 1.6. 2022 opět mohou praktičtí lékaři předepisovat gliptiny  v monoterapii.  Bohužel návrat k normálu trval pouze jeden měsíc.  Odbor léčiv a zdravotnických prostředků toto rozhodnutí opět zrušil. Důvodem tentokrát bylo odvolání zdravotních pojišťoven proti tomu, že SÚKL rozhodl také o snížení hladiny glykovaného hemoglobinu nutné pro indikaci těchto léků. Od 1.7.2022 se tedy aktuální rozhodnutí SÚKL ruší a vracíme se do stavu, který platil před jeho vydáním. To znamená, že praktičtí lékaři opět nebudou smět gliptiny v monoterapii  předepisovat. Pro korektnost je třeba říci, že zdravotní pojišťovny nechtějí dosáhnout toho, že VPL nebudou smět předepisovat gliptiny, jde jim o návrat k původní vyšší hodnotě hladiny glykovaného hemoglobinu. Argumentují tím, že snížení této hodnoty povede k velkému nárůstu preskripce těchto léků a způsobí jim velké ekonomické náklady. Vzhledem k tomu, že uvolnění preskripce pro VPL bylo součástí stejného rozhodnutí SÚKL, které nyní bylo zdušeno, svezli jsme se s tím.


Nyní je tedy celá věc zpátky na SÚKL a lze jen těžko odhadovat, kdy vydá nové rozhodnutí. Podle dosavadních zkušeností ho lze očekávat nejdříve za půl roku. Pro praktické lékaře tedy platí, že gliptiny v monoterapii mohou svým pacientům předepisovat pouze do konce června. Proto SPL ČR doporučuje, abyste svým pacientům, kterých se to týká předepsali tyto léky opakovacím receptem minimálně na půl roku, raději však na rok, abyste je zásobili na dobu, po kterou bude pravděpodobně preskripční omezení platit. Alternativní variantou je převést pacienty z monoterapie na kombinované preparáty, které preskripční omezení nemají.


Kauza kolem gliptinů svojí absurditou jasně poukazuje na nesmyslnost existence preskripčních omezení. Rekapitulace: praktici tyto léky do konce prosince psát směli, pak do konce května psát nesměli, aby je od června psát znovu směli a pak od července zase psát nesměli. Když budeme mít kliku, SÚKL do konce roku rozhodne a budeme je moci zase psát. Pět změn preskripčního omezení u jednoho léku v průběhu jednoho roku. To  nikomu, kdo žije mimo realitu českého zdravotnictví nevysvětlíte. Ondřej Sekora, autor mé oblíbené dětské knihy Kronika města Kocourkova by musel řvát nadšením. Takový kousek by nedokázali ani kocourkovští konšelé!

Je evidentní, že jedinou rozumnou cestou, jak se těmto nesmyslům do budoucna vyhnout, je zrušit preskripční mezení pro praktické lékaře. U kategorie L to lze učinit plošně a poměrně jednoduše, změnou vyhlášky. Návrh na její změnu jsme zaslali Ministerstvu zdravotnictví a jednáme o ni. O dalším vývoji Vás budeme informovat.

Petr Šonka

Komentář: Petře, ty chrochtající svině a kapři budou rýt vždy tak, aby se ONI měli dobře, ne lid! Na ten serou, však víme co řekla ta kurva píča zasraná o pomoci státu lidem!!!

Naštěstí my, co jsme v důchodu a máme rakovinu, nás nemohou jen tak jednoduše nasrat! Na ně od nás a za nás sere Bílý Tesák!