Staré známé „pro dobrotu na žebrotu“! To je snad nejpravdivější rčení ze všech.
—-
Děda Jakuba Železného se jmenoval Eisenkraft
Moderátor ČT Jakub Železný se před časem hodně nahlas zasazoval za přejmenování Nábřeží Ludvíka Svobody v Praze. Na Ludvíku Svobodovi nenechal ani nitku suchou. Možná mu unikl tenhle příběh doložený dokumenty.
Děda Jakuba Železného se jmenoval Eisenkraft, žid jako poleno. Během 2. světové války odešel do SSSR a v roce 1943 se přidal k Československé jednotce v Buzuluku. Po bitvě u Sokolova dezertoval a potvrdil to mimo jiných plukovník Pravomil Rajchl a ukryl se v Kujbyševě v nemocnici. Tam se seznámil se zdravotní sestrou, která mu 3.března 1945 porodila syna Vladimíra. Pak byl zatčen v nemocnici a měl být postaven před polní soud. Hrozila mu smrt zastřelením. Předsedou polního soudu byl nechvalně známý politruk JUDr. Karel Váš, agent NKVD, který se v roce 1949 podepsal pod popravu hrdinného generála Heliodora Píky.Váš měl s Eisenkrafem plány, šel za velitelem Československé jednotky Armádním generálem Ludvíkem Svobodou a na něm bylo, zda, jestli jej pět začlení do své jednotky. Díky rozhodnutí generála Ludvíka Svobody tak dezertér Eisenkraft přežil. Po válce, v roce 1946 si změnil jméno na Fedor Železný a zemřel v roce 1991. Po 79. letech od Svobodovy záchrany života Eisenkrafta, jeho vnuk na
sociálních sítích mluví o Svobodovi jako o komunistickém zločinci, jehož jméno hyzdí pražské nábřeží, přitom rozhodnutím Svobody je nyní na světě, to jsou paradoxy, že?
Inu, každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán i kdyby na poplatek za ČT nebylo.Václav Vosáhlo, Praha 5