Archiv pro měsíc: Leden 2012

Pane prezidente…

Pane prezidente,

musím Vás oslovit a vyslovit se k akutnímu problému. Za minulého režimu  nebyla  nejen svoboda slova, ale i ostatních lidských práv. Nyní se však naše země honosí přívlastkem demokratická a ani dnes si lidé zatím nezvykli na to, že odpor proti zvůli mocných je jejich základním legitimním právem. Dovoluji si ověřit toto právo demokratické společnosti  otevřeným dopisem.  Je určen nejen  Vám, ale i vládě  a poslancům obou komor.
Můj selský rozum po vyslechnutí novoročního projevu, kdy jste poukazoval na to, jak to ti naši politici dělají špatně, mne zaskočil. Nějak mi Vaše slova nešla dohromady s Vaší politickou kariérou a působením ve vládě. Rychle jste zapomenul na to, že nejen oni, dnešní politici, ale i Vy jste byl spolutvůrcem všeho politického dění a vývoje po sametové revoluci. A tak jsem trošku zapřemýšlel jako sedlák nebo poslední návštěvník restaurace. Jako obyčejný občan tohoto státu. Už pan Werich složil písničku, kde se pělo: ,,Hej, pane králi, nebuď líný, vem hadry a běž mezi lid…“ Ne „vezmi lyže a jeď mezi ty bohaté do hor“!
Je dvacet let po revoluci. A země, která byla po roce 1990 téměř bez dluhů, ve mnoha výrobách téměř soběstačná, je dnes zadlužená tak, že nad tím zůstává rozum stát.
Ale není se čemu divit, když pan Kalousek hovořil výhledově v roce 2009 asi o 37 miliardách plánovaného schodku rozpočtu a ono nám to trošku sklouzlo pomalu na 170 miliard na letošní rok. To se povedlo vám, páni politici. 20 let vaší vlády je snad srovnatelných jen s dobou pobělohorskou, kdy Habsburkové tuto zemičku doslova vydrancovali. Stále slyšíme, že si musíme utahovat opasky a je nutné šetřit. Víte, páni politici, nějak se mi zdá, že vidím pořád stejné obličeje v tom našem politickém akváriu. Jednou jsem v té straně, podruhé v jiné, tudle změníme politickou tvář za jinou škrabošku. Případně, je- li to účelné, vystoupím a budu se tvářit nadstranicky a jede se dál. Případně se do politiky dostane nějaký politický klaun jako Kateřina Jacques, to je patrně pro oživení. Občan u televize není hloupý a vidí, když si někdo plete pojem s průjmem a biomasu patrně považuje za produkt masného průmyslu.
Jenže ono to tak nejde dělat dál, jinak bude vláda muset zakázat vývoz dřeva, aby zbylo na deset milionů žebráckých holí…
Myslím, že když mi média dokola opakují, že jsem zadlužen a každý z nás neseme podíl na tomto dluhu, nějak se mi pění krev v žilách. Vy, páni politici, jste dělali rozhodnutí, kde se peníze vyhazovaly za prohrané  arbitráže. Konsolidační banka, jako obří bezedná žumpa na peníze státu… Vaše politická rozhodnutí vedla k demilitarizaci našeho průmyslu a svět skočil po takovém tučném soustu. Náš, na tuto výrobu zařízený průmysl, šel ke dnu. Dnes kupujeme předražené Gripeny, nefunkční Pandury, armáda je moloch, který nedovede hospodařit s pořádným krajícem peněz.  Už jen to, že má generální štáb a ministerstvo obrany tolik vojenských úředníků, že by se za to nemusel stydět ani Pentagon, je do nebe volající plýtvání penězi. Na tak malou zemičku jsme grandi,  kteří mají neomezené prostředky. Kdybych jako občan hospodařil stejně jako vy, tak budu pro svoji rodinu zaměstnávat 50 nic nedělajících bodyguardů, 10 poradců pro dovolenou, 10 daňových poradců, 10 kadeřníků, 10 sekretářek, 10 šoférů, 10 zahradníků, budu si kupovat Ferrari, Bentleye, Porsche Cayen… Nemám na to, a proto jezdím ve Fiatu. Ale stát se chová jako neuvěřitelný boháč. Chce-li někdo v této zemi šetřit, musí začít nahoře, u politiků, ministrů, poslanců a senátorů a u našich úředníky přebujelých ministerstev, tam to začíná.
Neskutečně velká poslanecká základna jak dolní, tak horní komory. Máme tolik úředníků, jako kdybychom byli minimálně desetkrát větší zemí. Zbytečně opětovně vytvořené krajské úřady, které jsou svojí prací spíše kontraproduktivní…
Silná byrokracie je sice základem státu, ale nesmí ten stát doslova vyčerpávat a vysávat jako pijavice. Nerad bych se tady dotknul poctivě pracujících úředníků, kteří jsou nutnou součástí fungujícího státu, ale v daleko menším počtu. Hovořím o zbytečně vytvořených úřadech. Neboť když už se na jednom pracovišti vytvoří dostatek teplých místeček, tak si útulné státní zařízení začíná žít vlastním životem. Sami sobě dokáží vytvářet práci pro práci.
Ale co je dále důležité, když dělník udělá zmetek, tak ho zaplatí a je pohnán k zodpovědnosti. Nějak si nemohu vzpomenout, že by některý vládní úředník, či poslanci, kteří mnohdy s fakultním vzděláním z Plzně dělali kvalifikovaná rozhodnutí vedoucí k milionovým a miliardovým ztrátám, byli pohnáni k odpovědnosti. Vzpomenu jen na drobek z toho obrovského krajíce. Příkladem třeba 65 milionů vyhozených za nepoužitelné testy autoškoly. Kde je vaše odpovědnost? Jak je možné, že ve státním podniku ČEZ, který byl prvně údajně ve ztrátě, potom byl dotován a najednou, když po finanční injekci je v plusu, dostane ředitel 650 milionů odměn? Je tento člověk tak enormně výkonným mozkem, že má nárok ve státním podniku na takovou odměnu? Ostatně nevěřím, že tyto finance zůstaly v jeho ,,kapse“. Tomu mecenáši, který byl tak štědrý, bylo určitě nějakou drobnou desítkou milionů přispěno na předvolební kampaň, ale to je jen taková úvaha o kolotoči ,,drobnejch“ v naší zemičce. Když prostý člověk vidí, jak jeho nadřízený bezostyšně krade, tak je to přece vzor jednání. Vždyť takové zprávy v tisku doslova rozvracejí republiku a obyčejný člověk ztrácí zábrany.
Promiňte, jestli se mýlím, ale já si nehodlám stále utahovat opasek, aby zbylo dost na zlaté padáky vysokých funkcionářů.
Poslední kapkou, do nebe volající, jsou České aerolinie, vedeme je ke krachu, do ztráty, ale zlatej padák bude asi vyplacen. Místo toho, aby byli špičkoví manageři hnáni k zodpovědnosti za špatně vedený podnik. A co ty miliardy vyhozené do nenávratna, kterými plýtváme na našich nesmyslných vojenských misích v Afganistánu, Iráku apod. Pan Bém prodrbe 800 milionů a je to v pohodě. Jiný pan moudrý udělá chybu a obce chtějí své peníze vrátit a je to logické, protože když občan udělá chybu, tak platí. Přichází na něj exekutor, soudy. Ale nahoře vládne klid a bezvětří. Tedy, když se dostanu na nějaký ředitelský post ve státním podniku, je jedno, jak ho povedu, je důležité vydržet nějakou dobu, potom odejít se zlatým padákem a je rodina zajištěna. Různé správní rady a podobné podvody na lidi, kde utíkají peníze, které si obyčejný člověk rád utrhne od úst. Utáhneme si opasek.
Víte, za minulého režimu jsme šli za sovětským vzorem. Upravená zlidovělá slova kněžny Libuše byla: „Vidím zemi velikou, nad ní hvězda pěticípá a pod ní český národ chcípá.“
Dnes přebíráme různé ekonomické vzory z USA a odjinud. Jen chci připomenout, že úředník, i kdyby byl sebe výkonnější, není ten, kdo tvoří národní důchod a hodnoty. Každý úředník je jen podpůrný prostředek fungujících správních a nebo výrobních celků. Je to výroba a vývoz zboží. To, že si jeden druhému posekáme trávník nebo vypereme košili, to nás neuživí. To, že někoho za majetkovou trestnou činnost zavřeme do kriminálu, nic neřeší, dokud ten, kdo majetkovou škodu spáchal, nebude nucen tuto škodu uhradit, tak je to pořád o ničem. Je vždy dost řešení, zabavení majetku třeba i manželce a dětem,  kam byl onen majetek ulit před soudním jednáním.
Další věcí, která se mi moc líbí je, že jste nechali vzniknout víc jak deset zdravotních pojišťoven. Ty si vybudovaly paláce plné zbytečných úředníků a nám najednou nezůstávají peníze na léčení . Za to jste také odpovědni vy, páni politici a poslanci. Lidé odvádějí peníze na své zdravotní pojištění a tyto peníze jsou pojídány ústy zbytečných úředníků a spotřebovávány na jejich paláce.
Výborný nápad je také školné. Ti, kteří vystudovali bezplatně, dnes chtějí zpoplatnit školství. Utáhněte si opasky vy,  páni politici a poslanci, aby zbylo dost na studenty. Protože když nám mladí lidé budou utíkat do zahraničí, tak zde nezůstane nikdo, komu to bude myslet a dá tu morálně politicko ekonomicko sociální žumpu jménem Čechy po vás do pořádku.     Jsem řádným občanem této země a nechci platit za takové věci jako je vaše špatná sociální politika státu, kde je systém nastaven tak, že je tu veliká skupina lidí, která nikdy nepracovala, ani pracovat nechce. Často nejsou ani občany naší země. Ani vzdělávat se nechtějí, jestli něco dělají, tak děti a jinak jen nepořádek.
A to je další věc, pořád máme plná ústa demokracie, ale nejsme schopni nazývat věci pravým jménem. Jsme vaším jednáním a mediální masáží tak pokrouceni, že zlodějnám se říká tunel a dotknout se nepřizpůsobivých občanů pravým jménem, tak to je najednou rasismus. Na této myšlenkové deformaci krachuje předem každé řešení tohoto více jak sociálního problému. Stačí si vzít příklad třeba ze Slovenska. Nechci platit obří zásahy policie na fotbalových utkáních, jde o soukromé podnikání klubů a pokud tam někdo přijíždí ne za sportem, ale rvát se, tak ať si kluby najmou a zaplatí ochranu nebo ať nehrají vůbec. Stejně už je to jen o penězích a zase špinavých.
Naše silnice jsou stavěny třikrát dráž než v zahraničí, nekvalitně, začínáte vymýšlet silniční daň, no to je do nebe volající. Já to nechci platit, dejte to k úhradě politikům, poslancům, úředníkům, kteří tyto smlouvy uzavírají. Následně ani nezajistí kontrolu kvality, silnice se klidně opravují už druhým rokem znovu a přitom byly zaplaceny ve vysoké kvalitě. Vy jste na vině, páni politici! Ale to by byl nekonečný výčet toho, co je v této tak krásné zemičce v nepořádku, že by to snad ani nikdo nečetl.
Závěrem chci jen znovu připomenout, že nedlužím nic. Já jsem ty obří dluhy nenadělal a naopak zvažuji žalobu na stát o náhradu těch rozkradených peněz. Páni politici, páni poslanci, vy jste našimi zaměstnanci. Jenže vy znáte lidi jen před volbami, když potřebujete jejich hlasy. Slíbíte plešatým, že jim narostou vlasy. Slíbíte těm, co mají ploché nohy, že jim zvednete klenbu, notorikovi rum za dvě kačky, prostě cokoli. A když je to nutné, zapomeneme na zásady a vyměníme církevní restituce za úspěch prosazení vlastního zájmu, to bylo tak trapné, jako když paní Parkanová pěla ódu na amerického prezidenta. Jak jsem se já v těch chvílích styděl za to, že jsem Čech. Takto rovnou do zadnice a bez trychtýře s vazelínou, no to byla pecka, „Ukázka“  naší národní hrdosti.
Vše má jeden háček, bude nutné v této zemičce změnit ústavu a změnit zákony, aby ani poslanec nebyl nedotknutelný. Pokud neplní své sliby, nechá se korumpovat nebo spáchá trestný čin, musí být postižitelný, jako každý občan této země. O okamžitém odvolání z funkce ani nemluvím, to by mělo být samozřejmé, jako jinde v civilizovaném světě. Ono by bývalo stačilo po revoluci převzít zákony z některé země, ve které to funguje, a okopírovat je. Jenže to by se potom nepodařilo tuto zemi rozkrást.
Zrovna tak trestní právo má ve světě své výborné formy, které stačilo převzít. Občanský zákoník, staré římské právo jsou vzorem pro demokratické země, jen páni Češi vymyslí něco dokonalejšího. Jenže to by se na tvorbě zákonů a jejich dodatcích taková léta nemohlo živit tolik lidí, to jsou také vyhozené prostředky.
Co se týká „toho mého dluhu“, ten by měli zaplatit podílově všichni, kteří tomuto státu vládli v době od vzniku státního dluhu. Lidé si musí uvědomit, že z jejich vydělaných peněz  si stát na daních bere 55-64 % formou různých typů zdanění. Další peníze odvede občan formou daně z nemovitosti a dalších daní. Vše, co si za peníze, které lidem zůstanou,    kupujeme, je již také x-krát zdaněno.
Závěrem podotýkám, že  nejsem přívržencem žádné politické strany bez rozdílu barvy a ovoce. Rozlišuji politiky jen na ty špatné, mlčící a pěstující si svá koryta a na ty, kteří to myslí poctivě ( ale těch je v současné politice velmi, velmi málo). Z některých obličejů by se mohl klidně složit orloj. Vždy o volbách ukáží tvář a potom se schovají, aby v dalších volbách učinili to samé. Většinou ta první jmenovaná skupina vykouše ty slušné nebo si je mezi sebe vůbec nepustí.
Začnu věřit v obrat k lepšímu, až začnou páni politici a vlastenci jezdit ve škodovkách a ne v Audi a BMW. Až v této zemi bude přímá volba prezidenta, aby se neopakovala ta ponižující fraška, jaké jsme několikrát  byli svědky, a až občan této země bude moci přijít do parlamentu a navrhnout třeba změnu zákona, podobně jako je tomu v Nizozemsku. Až budeme přidělovat občanství podle vzoru třeba Švýcarska, Holandska. Až budou Vietnamci prodávat řádně celně odbavené zboží… A co hlavně, až někdo konkrétně začne vyšetřovat ty nekonečné „národní tunely“, viníci budou pozváni k odpovědnosti a ponesou následky svých činů úhradou „napáchaných škod“.……………

Pane prezidente, vy znáte odpověď na každou otázku a já mám v něčem velmi nejasnou představu. Proto se Vás takto z pozice obyčejného člověka ptám, myslíte, že lidé budou opět zvonit klíči nebo vezmou do rukou vidle a baseballové hole? Skoro mne děsí zeptat se: „Nebo budou cvakat závěry zbraní?“

Říká se mezi lidmi vtip: Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista střílet.

Jirka Nekovář ze Žďáru nad Sázavou

Studenti vyhodili z okna 90 melounů, kritizovaná reforma VŠ vyšla stejně draho

Studenti vyhodili z okna 90 melounů, kritizovaná reforma VŠ vyšla stejně draho

Pedagogové a studenti Karlovy univerzity (UK) ve čtvrtek v Praze řešili postoj k návrhu reformy vysokých škol, kterou prosazuje ministr školství Josef Dobeš (VV). Na úvod jednání vyhodili studenti z oken Právnické fakulty 90 melounů, které měly symbolizovat 90 miliónů korun, které příprava reformy stála. Po skončení jednání vyrazí v podvečer protestní pochod k sídlu vlády.

Vyhozením melounů z balkonu budovy právnické fakulty prezentovali studenti svůj názor na "vyhozených" 90 miliónů korun na reformu vysokých škol

Vyhozením melounů z balkonu budovy právnické fakulty prezentovali studenti svůj názor na „vyhozených“ 90 miliónů korun na reformu vysokých škol

Česká konference rektorů i Rada vysokých škol s návrhem reforem, který počítá se zavedením školného i systémem půjček na vzdělávání, ostře nesouhlasí. Na jednání byla přijata rezoluce, v níž se účastníci dohodli, že pokud by byla reforma v této podobě přijata, došlo by i na demonstrace a stávky. Nejpozději by protestní akce odstartovaly v týdnu od 27. února. Své akce chtějí školy koordinovat.

„Důrazně varujeme vládu před přijetím těchto nebezpečných návrhů,“ stojí v usnesení. Materiály navržené vládou je podle akademické obce potřeba „smysluplně dopracovat“. Jako celek jsou v nynější nepřijatelné.

Rektor UK Václav Hampl dodal, že pro reformu VŠ by stačila novela vysokoškolského zákona.

Dobeš mluví o vyvolávání sociálních nepokojů

Ministerstvo nynější aktivity akademiků označilo za hysterii a Dobeš požádal Hampla o vysvětlení, proč „podněcuje k sociálním nepokojům“. Hampl po jednání odmítl, že by se jednalo o podněcování k nepokojům je připraven ministra informovat. Odstoupit Dobeš nehodlá. „Ani nevím, co se stalo, odstoupil bych, kdybych selhal či něco zkazil,“ sdělil ministr Právu.

Studenti plánují v 18:30 vyrazit od budovy Právnické fakulty k Úřadu vlády. „Připravovaný zákon zcela zlikviduje samosprávný charakter akademické obce a zároveň i radikálně omezí vliv studentů na rozhodování vysokých škol. Školy přetvoří v instituce, které budou řízeny na základě libovůle politiků či komerčních zájmů, a prostřednictvím školného bude zaveden ekonomický cenzus,“ tvrdí iniciátoři pochodu.

Školy Dobešovy návrhy odmítají

UK je stejně jako Česká konference rektorů či Rada vysokých škol toho názoru, že školné v chystané podobě zadluží celou jednu generaci absolventů splácením školného. Návrh reformy odmítlo i 20 z 26 akademických senátů univerzit. Předsedové senátů vyzvali k peticím a stávkám.

Rektor Hampl soudí, že zákon o finanční pomoci studentů „je o přesunu peněz k finančním ústavům na úkor škol“. Za půjčky na školné by bankám totiž ručil stát a platil by za studenty úroky v průběhu studia, což by při statisících lidí byly miliardy.

Posluchače VŠ nadto zákon sváže se soukromými finančními ústavy, pokud si vezmou půjčku. Zavádí totiž povinnost, že student bude muset mít účet s fixací u jediné banky po dobu splácení, což může být klidně 20 let.

K situaci v krajské ČSSD

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Pardubická mutace Mladé fronty Dnes se ve svých článcích 18.ledna pokouší přesvědčit čtenáře, že se zasedání OVV ČSSD Pardubice, na kterém se v pondělí 16.1. volil návrh kandidátky na zastupitele do voleb do krajského zastupitelstva za okres Pardubice, konalo v režii bývalého krajského místopředsedy M.Petržílka. Takovou spekulaci musíme odmítnout, neboť se nezakládá na pravdě.
Především je třeba uvést, že pan M.Petržílek už není členem ČSSD, neboť v úterý 17.1. odstoupil z funkce předsedy místní organizace v Lázních Bohdaneč a současně přerušil svoje členství v ČSSD až do vyšetření celé kauzy. Tím byla naplněna litera Stanov ČSSD, týkající se situace, kdy člen ČSSD svým jednáním poškodil nebo poškozuje dobré jméno strany.
Titulek „Z Honzy udělám lídra, řekl Petržílek. A Tichý je jednička“ je nepřesný a zavádějící.
Náměstek hejtmana J.Tichý není lídrem kandidátky okresu Pardubice. Rozhodl se a veřejně prohlásil, že na hejtmana kandidovat nebude – což přísluší právě lídrovi. OVV Pardubice (nikoli jen jeho předsednictvo) vyslovil podporu kandidátu na hejtmana M.Netolickému, což MFDnes bohužel uvedla také nepřesně a ne zcela adresně.  J.Tichý je v tuto chvíli na 1.místě navrhované kandidátky OVV a pokud by na něm zůstal i po okresní konferenci, znamená to pouze fakt, že při sestavování celokrajské kandidátky pro krajskou nominační konferenci by mohl být zařazen na 2.-5.místo.
Rovněž není pravdou, že „také další místa na kandidátce se zaplňovala podle předem určeného Petržílkova scénáře“.
„Šest členů OVV, kteří patří do místních organizací z okolí Lázně Bohdaneč“ nemůže vytvořit potřebnou nadpoloviční většinu. Takže Zd.Křišťál na druhém místě, L.Effenberk (Holice) na místě třetím i všichni další museli mít nutně podporu i jiných členů OVV, protože byli zvolení jasnou nadpoloviční většinou, navíc v tajné volbě. Tento výsledek je tedy důkazem toho, že nominovaní kandidáti včetně J.Tichého a Zd.Křišťála měli důvěru i jiných členů OVV, kteří by se jistě nedali nikým třetím ovlivňovat, kdyby nebyli přesvědčeni o správnosti své volby.
Výroky bývalého člena ČSSD M.Petržílka bohužel však pardubickou ČSSD i některé její členy osobně poškozují. Je však třeba upozornit, že dotyční podezřelými z korupce nejsou, neboť pro údajnou, MFDnes vyvozovanou korupci neexistuje jediný důkaz krom sebejistého chvástání bývalého krajského místopředsedy! Ten naopak jako jediný díky předané nahrávce podezřelý je, a to z pokusu o vydírání.
K nějaké další „sebereflexi“ nebo „padání hlav“ není proto důvod. Ten by nastal teprve tehdy, pokud by se ukázalo, že výroky p.Petržílka byly pravdivé, o čemž se však v tuto chvíli dá s úspěchem pochybovat. Bohužel, pomluvit může kdokoli kohokoli, je však s podivem, proč se jinak takové zdánlivě seriozní médium jako MF Dnes odvolává na výroky člověka, který pronáší absurdity, aniž je může doložit a dokázat ničím jiným, než výplody svých chorobných představ a bujné fantazie.

V Pardubicích dne 19. 1. 2012

Ing. Miroslav Váňa, předseda KVV ČSSD Pardubicko
MgA. Miloslav Kučera, tiskový mluvčí KVV ČSSD Pardubicko

ČSSD v případě volebního úspěchu zruší školné na veřejných vysokých školách

ČSSD má plné pochopení pro protesty akademických obcí proti připravované novele zákona o vysokých školách a zákonu o finanční pomoci studentům. Návrhy ministerstva školství pokládáme za nedomyšlené, věcně chybné a nebezpečné jak pro akademickou svobodu, tak i dostupnost vysokoškolského vzdělání.

Vyzývám proto předsedu vlády Petra Nečase, aby v této situaci, kdy s návrhy ministra Dobeše panuje široká nespokojenost jak rektorů, univerzitních pedagogů, studentů, řady odborníků i opozice, nepřipustil projednávání kontroverzních zákonů ve vládě a uložil ministru školství jejich zásadní přepracování.

Žádám rovněž předsedu vlády, aby osobně garantoval, že v této věci dojde ke skutečnému dialogu mezi ministrem školství a akademickou obcí.

ČSSD podporuje myšlenku rovných šancí na kvalitní vzdělání a tím i dosažení životního úspěchu pro všechny mladé lidi bez ohledu na to, jestli se narodili v chudé, nebo v bohaté rodině. Návrh na zavádění školného na veřejných vysokých školách je proto pro sociální demokraty principiálně nepřijatelný. Vytváří ekonomický census a sociální bariéru v přístupu ke vzdělání. Konkrétní podoba školného, tak jak ji navrhuje ministr Dobeš z VV, navíc připomíná spíše nový finanční produkt, připravený na objednávku bankéřů a výhodný pouze pro banky jako takové. Školné nezvýší úroveň vzdělávání, protože jeho zavedení bude doprovázet pokles státních dotací pro veřejné vysoké školy.

Školné se tak stává jen dalším útokem vlády na peněženky rodin ze středních vrstev a nízkopříjmových skupin.

ČSSD je přesvědčena o tom, že pokud má být česká společnost do budoucna úspěšná, jak pokud jde o růst životní úrovně tak i konkurenceschopnosti, je naprosto nezbytné zachovat její sociální prostupnost a neplýtvat talentem a pílí žádného z  občanů. Nezbytnou podmínkou sociální prostupnosti společnosti je rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání, včetně vzdělání vysokoškolského. Pokud pravicová vláda Petra Nečase zavede školné na veřejných vysokých školách, ČSSD bude usilovat o jeho úplné zrušení, jakmile k tomu dostane od občanů dostatečně silný mandát v příštích volbách do Poslanecké sněmovny.

DO ZBRANĚ LIDE ČESKÝ!

DO ZBRANĚ  LIDE ČESKÝ!!!,
Lidové povstání, sobota 3. března 2012.
Na 3. března 2012 je neodvratně připraveno lidové povstání, ale nikoliv jen v Praze kam obyčejní lidé nemohou, protože mnohde nemají už ani peníze na cestu ani na nocleh, lidové povstání proběhne ve všech spádových městech všech okresů. Naše vlastenecká povinnost nám velí: „Dost!!! Už napáchali mnoho zla“ To je jediná věc, které se bojí dnešní politická mafie, socialističtí kapitalisti, nenasytní bankéři a justiční mafie, která vytváří všemocné podmínky pro zadlužování a zotročování obyčejných lidí pomocí chapadel soukromých exekutorů a agentur vymáhající dluhy a přivádí prostý dělný lid na pokraj existence. Zvonění, cinkání a bezzubé stávky poškozují jen nás obyčejné lidi, my ztrácíme čas, my se nemůžeme věnovat vlastní práci, my se musíme za své peníze dopravovat do Prahy. Proto již dozrál čas pozvednout proti tyranům zbraň nejsilnější!  Hlas prostého dělného lidu!
Do zbraně !!! 3. 3. 2012, obsaďte policejní stanice, slušní policisté půjdou s námi, vojska se nebojte, jsou to naši synové a jsou placeni z našich daní. Žádné politické strany, žádné hnutí a mocenské skupiny, ale sám podvedený, ožebračený a zotročený lid český musí povstat. Novodobá šlechta nás  vytrhla z područí SSSR, aby nás následně zaprodala ekonomickým okupantům z celého světa a uvrhla nás naopak do područí USA. Problém nejsou nezaměstnaní, problém nejsou důchodci, problém nejsou cikáni ani Ukrajinci ani Vietnamci.
Problém je nenasytnost našich mocipánů, novodobé šlechty, z našich daní jim platíme armádu, na kterou oni budou spoléhat, že je ochrání před námi a oni budou dál bez ostychu každoročně navyšovat jen vlastní zisky a zneužívat svého postavení na základě námi projevené důvěry při volbách, monopolní objekty, jako je ČEZ, RVE, zdravotní pojišťovny, mobilní operátoři a všichni soukromí exekutoři kteří mají zaručený zisk vyplývající ze zákona. Zisk, který je daleko za hranicí lichvy nad kterou politické strany drží ochranou ruku, neboť šedou ekonomikou se tyto nekřesťanské zisky, nalévají zpět do politických stran v období financování jejich volebních kapaní. Zisky, které jako finanční gestapo získávají drancováním lidí a rodin ve finanční tísni, následně tyto lidi zcela vyloučí z běžného života a doženou k ekonomickým sebevraždám mnohdy celých rodin. V Česku je již na sedm set tisíc rodin s dokladem o hmotné nouzi. Rodin, které si po dotahování opasku pomalu začínají utahovat smyčku kolem krku.
Ptáme se: PROČ ???   
Sedm set tisíc rodin to už je tak velká armáda, kterou již nelze umlčet a která už nemá co ztratit jen získat!
DO ZBRANĚ LIDE ČESKÝ !!!
Naší zbraní je sjednocený hlas nespokojené a zotročené většiny obyčejného lidu České republiky, naše beznaděj je naše síla. Nenechme se do nekonečna zastrašovat a utiskovat všemocnou skupinou politické a justiční mafie.
JICH JE 1%  NÁS NESPOKOJENÝCH 99%
Pravdu nelze umlčet!  Do zbraně !!! Lide český !!!
– Souhlasíš?   Povstaň  3.března 2012 a pošli každému , koho znáš
– Souhlasíš a nepovstaneš?Tak alespoň tohle rozpošli .
– Nesouhlasíš?  Tak si nestěžuj.
– Nesouhlasíš?  Možná jsi jeden z těch,  proti komu povstaneme.
Pokud se Vám ten to email někdy vrátí po čase odkudkoliv, znamená to,že lid je již připraven a odhodlán povstat v sobotu 3. března 2012.
NAŠE VLÁDA MUSÍ PŘEDEVŠÍM SLOUŽIT NAŠEMU ZÁJMU A NE JEN KRALOVAT A KAŽDÝ JEDEN Z NICH  MUSÍ NÉST ZA VEŠKERÉ ROZHODOVÁNÍ ZODPOVĚDNOST, KTEROU JSME JIM SVĚŘILI.
V.A.M.16-11-2011       
ABYCHOM SE NEMUSELI PŘED SVÝMI DĚTMI STYDĚT.

 

Poznámka admina: chodí mi to už o X-té, a tak mne zajímá, jaká je vůbec reakce „národa“ na zločiny našich některých představitelů od Listopadu 1989

Havel, jak ho nyní všichni vzývají, zemřel už dávno

Havel, jak ho nyní všichni vzývají, zemřel už dávno

De mortuis nil nisi bene. O mrtvých jen dobře. Přesně tak v roce 1432 italský teolog Ambrosio Traversari přeložil větu, kterou poprvé (snad) použil legendární Diogénes (a přisoudil ji Chilónovi z Lakedaimonu). Fakt nevím, proč se v případě Václava Havla všichni tváříme, že jsme staří Řekové. Že by naše národní choroba — pokrytectví?
Ráno v trafice jsem si připadala jako za totáče, když umřel Brežněv: „svobodný tisk“ takřka bez výjimky s obří černou titulní stranou a většina s Havlovým podpisem, tím se srdíčkem, jak ho všichni znají. Po dnu více či méně intenzivního lkaní na všech televizích to nebylo až takové překvapení, ale… Titulky bez nápadu, bez invence, povinně a jaksi automaticky „uctívající“ památku VH, aby se nikoho, ale hlavně ničeho nedotkly. Hlavní je, že se stalo „něco“, co může odvést pozornost od drastických ekonomických a sociálních zásahů, které na nás dopadnou za pár dní. A tak se média zahalila ve sladkobolných oslavných frází o velkém humanistovi, který pro nás vybojoval Listopad, svobodu, rovnost, volnost a bratrství, zatímco sám zůstal skromný, nesmělý…  Zkrátka, média se zahalila do pohádek v době, kdy pamětníci všech popisovaných událostí ještě žijí. Trapné.
Ano, zemřel muž, který byl a nejspíš i zůstane symbolem Listopadu 1989 (řekli trošku jinými slovy bez větší invence Nečas s Klausem – zatímco třeba Obama v záplavě pustých kondolenčních frází z celého světa legračně zalhal, že byl Havel jeho „celoživotním vzorem“). Není tedy od věci si připomenout projev – už prezidenta — Václava Havla z prosince 1989, kdy nám — po dohodě velmocí — stačilo přijít na náměstí a cinkat klíči. My tomu říkáme dodnes Revoluce. A všichni mediální a medializovaní patolízalové se jeho tehdejšímu projevu zatím vyhýbají. Netuším proč:

„Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítel socialismu, že chci obnovit kapitalismus, že jsem ve službách světového imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, protože brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika.
Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň, sám odstoupím z funkce. Pro mně není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly byt daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismus.
Za svůj třetí úkol považuj i podporu toho, co vede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoli důvodů hůře než ostatní. Žádné potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale nabízeny tém, kteří je nejvíc potřebují.
Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány.
Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuzným kohokoli jiného. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat.
Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražovaní? Mnohokráte a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoli sociálních krizí a podobně. Žádné gigantické zdražovaní nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme.
Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podlé mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátám základních sociálních jistot, musí naši ekonomové přijmout prosté jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné: NEJDE TO.“

Omlouvám se, rubriku Humor, natož rubriku Nechutný humor na webu Literárek nemáme.
Uznávám na jedné straně, že lidé se mění a vyvíjejí a jen hlupák není s to změnit názor, ale na straně druhé, to, co předvedl Václav Havel v následujících letech, snad může být myšlenkovým veletočem vhodným jen pro Guinnessovu knihu rekordů, psychiatra nebo… byl vůbec kdy takovým, jak se populisticky prezentoval v projevu? Nebude zdražování? Zachováme sociální rovnost? Odstoupím, když se situace zhorší? Nikdy nevstoupíme do žádného paktu? Komu lhal? Nám? Nebo i sobě?
Dovedl náš stát k osudovému rozpadu a v osobním životě (a vynechávám přitom ten opravdu soukromý) se nynější „etalon mravnosti“ VH stal (snad) jediným restituentem u nás, kterému se při „navrácení“ Lucerny podařilo prolomit 5. Benešův dekret, tedy dekret tzv. kolaborantský. Neříkám, že VH sám kolaboroval s nacisty – vzhledem ke svému věku ani nemohl – ale tyl z majetku takto nabytého. Styděl se za to? Přemýšlel o tom? Filosofoval? Přemýšlel o pravdě a lásce? Nevím, je ale jisté, že polovinu Lucerny následně prodal Chemapolu v čele s „estébákem“ Junkem – za 300 milionů korun. Vzpomínáte ještě? (Mimochodem, dodnes mi vrtá v hlavě údaj z oficiálního životopisu VH, podle něhož nemohl kvůli buržoaznímu původu svých rodičů studovat vysokou školu, ale… jeho bratr vystudoval. Co mi na tom jen, sakra, připadá divné?) Přišlo mi divné i to, že přehlížel KSČM – nikdy jsem je nevolila a volit nebudu, ale „demokratický“ prezident odmítal zástupce značného počtu spoluobčanů. Není na tom náhodou něco špatně?
Na mezinárodní scéně se z VH coby odmítače vojenských paktů stal nejen mužem, který Československo a posléze ČR – po příslušné likvidaci zbrojního průmyslu, aby zbyl větší koláč na ostatní – dovedl až do NATO. Sám sebe přitom, dál s pověstí mravní ikony, pasoval na rozhodce toho, co je správné a co nikoli. Výsledkem tak je, že se proměnil v horlivého obhájce všech amerických útoků, na které si jen vzpomenete, a v době před americkým útokem na Irák pomohl Bushovým neokonzervativcům rozdělit Evropu na „starou“, tedy na tu, která má vlastní názor a do zabíjení se nežene, a na „novou“, která vlastní názor nemá a jako poslušný pudlík odkýve vše, co se po ní chce. „Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuzným kohokoli jiného,“ sliboval přitom ale „humanitární bombardér“ ještě v roce 1989.
Proč ale najednou začal humanista VH podporovat války a zabíjení? Možná, že usoudil, že za určitých okolností je síly prostě třeba. V případě Iráku tak podpořil svržení jednoho diktátora výměnou za smrt 1,6 milionu lidí, ale zdá se, že nikdy tohoto válečného zločinu – mezinárodní právo totiž existuje bez ohledu na to, co si o něm VH a další myslí — nezalitoval. V případě arabských revolucí z letošního roku pak ale vyzýval ke klidu a egyptské revolucionáře, kteří bojovali a bojují za apriorní lidskou důstojnost a aspoň zbla demokracie, nabádal, aby se vyvarovali násilí. A nejspíš se prostě nechali postřílet. Humanista. Demokrat. Kovaný. Ve všech tehdejších rozhovorech zdůrazňoval, že Mubarak je jasně nedemokratický muž Ameriky a proto… hlavně klid. Nic nedělejte.
Jeho skonem USA a další nedemokratické síly na světě, které se označují za „ochránce svobody a demokracie“, přišly o možná nenahraditelnou figurku z nepříliš početné sady, která poskytovala mezinárodní intelektuálské krytí pro americké války i represe amerických spojenců, přičemž ale vždy stihla kritizovat podobné (byť vždy mnohem méně krvavé) akce „nepřátel“, tedy hlavně studenoválečnických „hrozeb“ ze strany Ruska a Číny. My, vlastně sorry, USA a pak někde daleko vzadu, ale o to snaživěji my, smíme vše, zatímco oni nic. Kyš kyš.
Havel humanista? Moralista? Zoufalec? Nebo prostě jen loutka, která stafáž americkým agresím dělala i svým členstvím v neoliberálním Committee on the Present Danger, spolku, jehož cílem bylo dostat svět pod nadvládu USA. Pod nadvládu amerického impéria. Podepsal (spolu s Vondrou, Schwarzenbergem a dalšími) i Projekt pro nové americké století (PNAC), jehož cílem bylo totéž? „Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuzným kohokoli jiného.“ Vzpomínáte?
Humanista podepsal i „zvací dopis“ americkému radaru u nás, jehož praktický smysl nebyl s to nikdo racionálně vysvětlit – samozřejmě kromě zisku pro americké zbrojovky, jednu z nichž u nás zastupoval nynější ministr české vlády pan Vondra.
Z Václava Havla disidenta se v posledních dvaceti letech zkrátka stal Václav Havel loutka. Figurka. Panáček, který ochotně prohlásí to, co ve Washingtonu (a nejen tam, protože seznam „osiřelých“, kteří se chystají na pohřeb do Prahy je impozantní) chtějí slyšet. Možná jsou na tom Obama a spol tak špatně, že jim bude VH opravdu chybět. Možná je na tom náš svět tak špatně, že i VH v něm – alespoň pro některé — mohl být svým způsobem pozitivní osobou. A umím si představit i to, že už radnice některých českých měst přemýšlejí o tom, že po VH pojmenují ulici nebo náměstí. Prosím vás o jedno: Náměstí Míru nenahrazujte Náměstím Havlovým. A náměstí nebo ulici Revoluce nebo Svobody taky ne.

Co opravdu pro Českou republiku znamenal Václav Havel, snad někdy posoudí historici. My dnes bychom neměli být pokrytci. Nebo zaslepenými a snaživými hlupáky, kteří si pro svůj pocit spokojenosti a alibismu vytvářejí nové mýty. To si totiž VH fakt nezaslouží.

 

 

PONDĚLÍ, 19 PROSINEC 2011 17:32 TEREZA SPENCEROVÁ

Aero A36J Kos

Začal jsem stavět díky shodě náhod Aero A 36 J Kos podle plánku pana Fary, zvětšeného 1.6x na rozpětí 2540mm na motor Roto 35FS, který jsem získal od svého kamaráda. Ten skončil na nějakou dobu se spalovacími motory, nyní věnuje se jen elektrice a já díky tomu měl příležitost, kterou jsme neodmítl. Pak jsem nastudoval a okoukal stavbu u maketáře Oldy Češky- viz http://slml.rajce.idnes.cz/Stavba_Steen_Skyboltu_Oldou_Ceskou/, a pustil se do svého letadla. K plánku, resp. k nápadu jsem přišel při diskuzi v restauraci Růže v Morašicích u dalšího zaníceného modeláře Martina Eliáše. Slovo dalo slovo a já se po dlouhé době nákupů již téměř hotových letadel rozhodl pro vlastní stavbu. Motivace tu byla, motor a plán též, takže výsledky se budu snažit prezentovat na svých stránkách v sekci Fotky a též na Stavba Aero A34J Kos. A teď do toho!

Aktualizace 19.1.2012: Dnes jsem byl za Oldou Češkou kvůli nosníkům do křídel a kvůli načerpání inspirace. Díky za každou radu! Vypadá to slibně.

Aktualizace z 6.4.2012: Díky Oldovi mám podvozek a baldachýn, na jejichž výrobu nemám možnosti technické ani znalostní. Ale zato mám materiál na další stavbu!

 

Aktualizace 1.11.2012: protože mám před sebou jiné pracovní aktivity mimo modelaření a i v modelaření (Nimbus 4 a Extra- křídla), musel jsem stavbu zakonzervovat. Ale dokončit to chci, protože jsem sám dlouho nic svého nepostavil, stále jen létám s výrobky těch druhých, byť profesionálních firem.

Havel poX-té

Havel – Čistá z duše pravda… od Pána herca   
Vraj niekto v Čechách zomrel…
V nedeľu som počul rozhovor  dvoch mladých ľudí, ktorí sa len tak voľne rozprávali o politike, kultúre  či ekonomike. Len tak apropo medzi rečou spomenuli, že v Čechách zomrel  akýsi politik. Nevedeli si ani spomenúť na meno. Iba skonštatovali, že  veľa pil, fajčil a viedol nemravný život. Niekto by možno mladíkom  oponoval a kritizoval ich za neznalosť histórie a politiky. Ja im samozrejme tento nedostatok odpúšťam, pretože aj ja som presvedčený, že v nedeľu zomrel v Čechách politik, ktorého meno je spojené so slzamia bolesťou nášho národa. Zomrel človek, ktorý počas svojho života nepriniesol nič pozitivně nielen pre slovenský národ, ale ani pre český  národ, ktorého bol príslušníkom. Verím, že historka objektívne posúdi činy tohto politika a tzv. dramatika, ktorý nedal nič dobrého žiadnemu z našich národov. Dúfam, že jeho meno zapadne prachom a o niekoľko rokov si nikto nespomenie na tohto priemerného človeka z prostredia  kaviarenských bohémov a tzv. disidentov. Tento človek nevynikal takmer ničím. Podpriemerný dramatik, epigón Becketta a Orwella, ktorý nevytvoril nič originálne. Snažil sa písať absurdnú drámu, ale jej zakladateľovi Beckettovi nesiahal ani po členky. Otázkou je, či to vlastne absurdná dráma bola. Chcel sa priblížiť k Orwellovi, ale ani to sa mu nedarilo. Chýbal mu Orwellov zmysel pre alegóriu a hĺbku myšlienky. Postavy v jeho  hrách nič podstatné netlmočia. Sú to skrachovanci ako on. Havlov slovník sa približuje slovníku ľudí z ulice. Takmer vôbec nevyužíva metaforu, ani  iné trópy a figúry. Dalo by sa diskutovaťo tom, či to vôbec umenie je. Záhradná slávnosť alebo Audiencia sú podpriemerné hry, ktoré by inak zapadli prachom, pokiaľ by ich nevytvoril miláčik amerického imperializmu a pseudoumelec z Hlasu Ameriky. Pán „dramatik“ by asi menej škody urobil, keby sa venoval radšej svojej úbohej literárnej pseudotvorbe a neťahal sa do politiky. Pre Slovákov i Čechov boli roky jeho vlády priam kliatbou. Najprv nás šokoval krátkymi nohavicami pri svojej inaugurácii, čím chcel pre zasvätených dať najavo, komu patrí. Ďalší šok prišiel po udelení diletantskej amnestie, keď vypustil z väzníc tie najväčšie beštie, ktoré hneď začali vraždiť a kradnúť. A potom akoby sa otvorila Pandorina skrinka. Objavila sa nezamestnanosť, čo bol pre obyvateľov šok. Nasledovala divoká malá a veľká privatizácia, na ktorej sa nabalili zlodeji a špekulanti. Rozpadli sa dovtedy fungujúce poľnohospodárske družstvá a doteraz vidíme na dedinách chátrajúce ruiny bývalých poľnohospodárskych budov a množstvo neobrobenej pôdy. Zrušil zbrojársku výrobu a pripravil o prácu tisíce ľudí. V duchu falošného pacifizmu a  tzv. humanizmu vyprázdnil naše odbytiská pre firmy z USA a Nemecka. Nastal obrovský cenový šok. Ceny rástli atmosfericky a on to obhajoval bludmi o uťahovaní opaskov. Uťahujeme si ich doteraz! Rozpadla sa aj duchovná nadstavba spoločnosti. Degradovalo sa postavenie učiteľa. Zavádzali sa poplatky v zdravotníctve a zdravotnícka pomoc sa stala pre  mnohých drahou až nedostupnou. Boli zrušené robotnícke preukážky, ktoré motivovali pracujúcich dochádzať za prácou. Začali sa rušiť vlakové a autobusové spoje, ba dokonca premávka na celých tratiach. Vysoko rástli aj ceny kníh, novín a časopisov. Načo má národ čítať? Nevzdelaný ľud sa lepšie ovláda. Naopak, lenivci, ktorým sa nechcelo pracovať, dostali sociálne dávky. Začala sa kampaň proti všetkému ruskému a slovanskému. Havel priam až do konca života nenávidel všetko ruské a slovanské. Umožnil prienik amerických filmov do našej kinematografie, v ktorej začal vládnuť kult násilia a sexu. Dal voľnú ruku maďarským iredentistom a splnil všetky ich požiadavky. Bol osobným priateľom Miklósa Duraya. Na juhu Slovenska sa začali premenovávať slovenské názvy miest a obcí na maďarské. Nevhodný volebný systém umožnil Maďarom na Slovensku ovládnuť samosprávu v národnostne zmiešaných oblastiach. Začal sa útlak Slovákov na území ich vlastného štátu. Podporoval agresiu USA a NATO proti slovanským bratom v Juhoslávii. Dúfam, že peklo otvorilo svoje brány pre tohto nehodného človeka. Ani nechcem spomenúť jeho meno, lebo to nepovažujem za dôležité. Nech narieka za ním jeho manželka, ktorú poznáme ako ľahkú ženu Vlastičku z dedinskej krčmy z filmu Dedičství… Priniesol vela sĺz a utrpenia pre náš národ. Preto nemá opodstatnenie,  aby sme držali za týmto človekom štátny smútok.
Milan Lasica, herec

Tongue out

Vysílač 2

A je to tu zase.

Sedl jsem si k navrácenému Multiplexu 3030, otevřel tu bestii a pokochal se pohledem na pravou pečlivou německou práci s popisy pro každý vstup/výstup na hlavní desce. Pak jsem se podíval do RC Revue z ledna 2012, kde stále není ani potuchy po novém (sic!) vysíRači od Jeti Model….  asi chcípl pes. Místo toho, nový Jeti Box Profi, který myslím měl být v prodeji už také před drahnou dobou, cca před 1/2 rokem, a to jako (mimo jiné) součást  super vysilače DC-16, ev. DS-16, ale kde je mu konec. Takže to vypadá, že Jeti má problém, a to pořádný, takže jejich vysíRač jen tak nebude. Multiplex pak pro mne zůstává jasná volba. Jenže- co s trimem plynu? Už tolik (bez)mozků se kolem toho motalo….I já, ÍÁ už též, a furt nic. Trim plynu nešel a nešel. No když k oslovi nejde kupa sena, musí osel vstát a pokud chce žít, dojít si sám ke krmítku. Pro mne to znamernalo, co takhle zkusit, a to po všech těch radách, pokusech, opravářích etc, jestli by před posláním do Německa nešlo doma udělat bububu a Multiplex se lekne eura a ještě koupen za poctivé marky začne makat? Stačilo tak málo: jsou tam přednastavená letadla, a to i motoráky, a ono to tam funguje! Plynový trim TAM chodí! Ano, jsem blbec, když jsem nikdy na tohle předtím nepřišel a sám nastavoval dle příručky vše sám. Jenže příručka v Deutsch, překlad opilcem takový, že spíše jsem rozuměl originálu jako tomu překladu za 500 Kč, který jsem si zbytečně koupil. Zkusil jsem si podle nastaveného plynu (Gas, ne motor, gas2, motor2) zkouknout Geber, zuordnen a podle předlohy to zkusit u svým postupem nastaveným modelem Cessny a ejhle, vše je v pořádku. Nojo, létal jsem předtím elektry, trim na plyn mi u Motor byl ku prdu. Zkoušel jsem sice pak na Geberu D vše možné, jenže někde to prostě nebylo v pořádku. Nyní už ano. A tak propadnuv nadšení jsem si doplnil za odpoledne ještě kanalizace H, I, dále S4, L/S, akorát na MNT (Multinaut) si myslím, že ve vzduchu mám dost času. Teď ještě vyřešit, jestli  lze používat- a jak to zapojit- Jeti modul 2,4 GHz tak, abych nemusel přitom vysílat na 35 MHz. To ještě nemám vymyšlené, ale jistě s mnoha dalšími konzultanty na to přijdu. Vysílač nebudu prodávat. Byla by ho škoda. Kvůli mě a pár radílkům sice utrpěl trochu té špatné pověsti, jenže ne jeho vinou. Inu, jiná filozofie nastavování prvků oproti Graupneru a jiným vysílačům.

Doteď mi je ale divné jedno: Vím, že Selžou-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod. Ale i tak, návod mi moc nepomohl. Aspoň u plynu benzínového motoru ne. Jak je ale možné, že ani dovozce nebyl schopen určit „poruchu“ nefungujícího trimu plynu?  Zjevně jsem nebyl blb sám. To mne sice mírně těší, ale málem jsem přišel o perfektní Multiplex 3030, který se, žel Bohu, už nedělá. Firma se pokud jsem slyšel nepohodla s otcem software tohoto vysílače (a 4000) a ten odešel.

Závěr je jasný: opravdu si přečíst návod je vhodné, ale pokud nerozumíte, neházejte flintu do žita. Nakonec sami přijdete na to, že nejlépe si pomůžete sami. Jako téměř všude či vždy. Holt myslet se opravdu někdy vyplácíTongue out